Fransa'nın denizaşırı toprağı Yeni Kaledonya'da, bağımsızlık yanlısı Kanak lider Christian Tein ve 10 kişi, organize suç örgütü üyeliği iddiasıyla gözaltına alındı. Noumea Cumhuriyet Savcısı Yves Dupas, bu gözaltıların, seçim reformu karşıtı ayaklanmalarla ilişkili olduğunu açıkladı.

Gözaltına alınan diğer kişilerin kimlikleri henüz açıklanmadı. Ancak bu kişilerin organize suçlarla bağlantılı olarak 96 saate kadar gözaltında tutulabilecekleri belirtildi. 17 Mayıs'ta başlatılan soruşturma çerçevesinde, Yeni Kaledonya Birliği'nin (Union Caledonienne) merkezi, güvenlik güçleri tarafından arandı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Trump'a suikast girişimine kınama Dışişleri Bakanlığı'ndan Trump'a suikast girişimine kınama

Yeni Kaledonya Birliği'nden Tepki

Yeni Kaledonya Birliği, gözaltılara sert tepki göstererek acilen bir açıklama yapılmasını talep etti ve destekçilerini provokasyonlara karşı sakin olmaya çağırdı. Noumea şehir merkezinde, gözaltıların gerçekleştiği jandarma karakolu etrafında güvenlik önlemleri alındı ve çevredeki birçok mağaza, banka ve kamu kurumu güvenlik gerekçesiyle kapatıldı.

Ne Olmuştu?

Yeni Kaledonya'da oy kullanma sistemini değiştirmeye yönelik yasa tasarısının 13 Mayıs'ta Fransa Ulusal Meclisi'nde görüşüldüğü sırada, protestolar patlak vermişti. Bu protestolar kısa sürede şiddet olaylarına dönüşmüş, başkent Noumea başta olmak üzere birçok yerde marketler yağmalanmış, evler, iş yerleri ve araçlar ateşe verilmişti. Bu olayların ardından Paris yönetimi adaya ek güvenlik gücü göndermişti. Çıkan şiddet olaylarında, 2'si jandarma olmak üzere 9 kişi hayatını kaybetmişti.

Macron'un Ziyareti ve Açıklamaları

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 23 Mayıs'ta adaya gerçekleştirdiği ziyarette siyasi temsilcilerle bir araya gelmişti. Macron, oy kullanma sistemini değiştiren yasayı zorla kabul ettiremeyeceğini, bu yasaya ilişkin görüşmelerin erteleneceğini belirtmişti. Macron, adadaki taraflara birkaç hafta vererek sükunetin sağlanmasını ve diyaloğun yeniden başlamasını istemiş, bir ay içinde adanın geleceği hakkında değerlendirme yapacağını ve anlaşmaya varılmaması durumunda reformun kabul edilmesi için haziran sonuna kadar Kongre'yi toplayacağını duyurmuştu.

Kaynak: İHA