Bu hafta Kapalıçarşı'da işlem gören 24 ayar gram altının satış fiyatı %0,24 düşüşle 2.452 TL'ye geriledi. Cumhuriyet altını ise %0,67 değer kaybıyla 16.200 TL oldu. Geçen hafta sonu 4.090 TL olan çeyrek altının satış fiyatı ise 4.066 TL'ye indi.

Hatay'da en acı hasat! Samandağ biberi tarlada kaç TL? Hatay'da en acı hasat! Samandağ biberi tarlada kaç TL?

Altın fiyatlarındaki düşüş sonrası Trabzonlu kuyumcular, Temmuz ayının başlamasıyla birlikte özellikle yurt dışından gelen gurbetçilerin sektöre canlılık getireceğini düşünüyor. Ayrıca düğün sezonunun açılmasıyla birlikte işlerinin hareketleneceğini öngörüyorlar.

Yeni dönem başladı: Gram altın yıl sonunda 3.000 TL üzerinde olabilir

Kuyumcu Levent Çelikoğlu, "Yaz aylarında genellikle hareketli geçer sektörümüz. Düğün sezonunun başlaması ve yurt dışından gelen gurbetçilerin etkisiyle işlerimizin canlanacağını düşünüyoruz. Kurban Bayramı sonrası bir durgunluk yaşandı ancak Temmuz ayının başlamasıyla bu durumun sona ereceğini tahmin ediyoruz" dedi.

Başka bir kuyumcu temsilcisi Zekeriya Tonyalı ise dünya ekonomisindeki dengelemeler nedeniyle bu yıl için çok büyük beklentilerinin olmadığını belirterek, hareketlenmenin Temmuz'un 15'inden sonra başlayabileceğini ifade etti.

Tonyalı, "Yurt dışından gelen vatandaşlarımızın düğünlerde takı alımı için harekete geçeceğini düşünüyoruz ancak tam anlamıyla tatil sezonu başlamadı. Genellikle Trabzon hasır bileziği, Trabzon burması gibi yerel takılar tercih ediliyor. Altın fiyatları dünya olaylarından doğrudan etkileniyor. Doların yükselişi altının düşüşünü tetikliyor. Ancak uzun vadede altın için olumlu beklentilerimiz var. Yıl sonuna kadar 3.000 TL'nin üzerine çıkabileceğini düşünüyoruz. Yatırımcılara 24 ayar gram altını tavsiye ediyoruz, çünkü alış ve satış arasındaki farkın az olduğu bir dönemdeyiz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi