Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, internet bağımlısı eşlerin boşanma davalarına yönelik önemli bir karara imza attı. Karara göre, internet bağımlılığı nedeniyle eşine, evine ve çocuğuna yeterli ilgiyi göstermeyen eş, boşanma sebebi olarak kabul edildi.

Gebze'de görülen karşılıklı boşanma davasında, internet bağımlısı eşin davranışları kusurlu olarak değerlendirildi. Gebze Aile Mahkemesi'nin kararı, Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi 2. Hukuk Dairesi tarafından esastan reddedildi. Temyiz başvurusu sonrası dosya, Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'ne gönderildi ve burada da her iki eşin temyiz itirazları reddedilerek karar onandı. Böylece, internet bağımlılığının boşanma sebebi olduğu Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından da resmen kabul edilmiş oldu.

Yargıtay'dan Emsal Karar: İnternet Bağımlılığı Boşanma Sebebi Sayıldı

Sosyal Medya Kullanımı Tartışma Konusu

Ekrem Öztürk, 'Evde bulunduğumuz zaman sosyal medyada biraz vakit geçiriyoruz. Eşim de benimle birlikte sosyal medyada zaman geçiriyor. Gençler ve ebeveynler ağırlıklı olarak TikTok'ta vakit geçiriyor. Çocuklar, ebeveynlerinin sosyal medyada çok vakit harcadığını görünce onlar da alışıyor. Sosyal medya uygulamaları kapatılmalı veya sınırlandırılması gerekiyor' dedi.

Gülben Öztürk ise, Sosyal medya kısıtlanmalı veya kapatılmalı. Sosyal medya kapatıldıktan sonra eğer kişi eşiyle vakit geçirmiyorsa o zaman boşanma sebebi olabilir. Telefonla oynamak boşanma sebebi olmamalı' diye konuştu.

Yargıtay'dan Emsal Karar: İnternet Bağımlılığı Boşanma Sebebi Sayıldı

Melis Uzun, telefon bağımlılığının aileyi çok fazla etkilediğini belirterek, 'Biz de telefonda vakit geçiriyoruz ama kararlı kullanıyoruz. Çünkü bakmamız gereken 2 çocuğumuz var. Hem onlarla ilgilenip hem telefonda vakit geçirebiliyoruz' dedi.

Turan Uzun ise, 'Telefon bağımlılığı çok artış gösterdi. Teknoloji bağımlılığı insanları obeziteye kadar sürüklüyor. İnsanlar eskiden dışarı çıkıp, sağlıklı yaşardı. Şimdi evde oturup telefonda vakit geçirmeye başladığı için sağlık sorunları artmaya başladı. Ben de sosyal medya bağımlısı olmaya başladım' ifadelerini kullandı.

Elon Musk'tan Radikal Karar: SpaceX ve X Merkezlerini Taşıyor Elon Musk'tan Radikal Karar: SpaceX ve X Merkezlerini Taşıyor

Yargıtay'dan Emsal Karar: İnternet Bağımlılığı Boşanma Sebebi Sayıldı

Sosyal medyaya karşı olduğunu söyleyen Kamil Küçük, '4 tane çocuğum var. Onlara kötü örnek olmamak için telefonda çok fazla vakit geçirmiyorum. Şimdiki çocuklar elektronik eşyalara çok değer veriyorlar. Keşke mümkün olsa da engellesek. Eşlerin boşanması biraz abartı olmuş. Telefonda oynadığı için boşanmak bence pek uygun değil. Bence sosyal medya kısıtlanmalı. Ben kendi adıma karşıyım' şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA