AIDS vakaları Türkiye'de son 6 yılda 4 kat arttı AIDS vakaları Türkiye'de son 6 yılda 4 kat arttı

"Sağlığınızda ısrarcı olun" sloganıyla yapılan uyarıda, antibiyotiklerin bilinçsiz ve gereksiz kullanımının ciddi bir halk sağlığı sorunu oluşturduğu vurgulandı.

Paylaşımda, antibiyotik kullanımının, hem ülke genelinde hem de Aydın'da birçok vatandaş tarafından yanlış bir şekilde yapıldığına dikkat çekildi. Ayrıca, bu yanlış kullanımın antibiyotiklere direncin artmasına neden olduğu belirtildi. Uygunsuz antibiyotik kullanımının halk sağlığını olumsuz etkilediğine vurgu yapılırken, antibiyotiklerin hekimler tarafından reçete edildiği ve eczacıların danışmanlığında kullanılması gerektiği hatırlatıldı.

Aydın İl Sağlık Müdürlüğü, bu uyarıyla vatandaşları bilinçli antibiyotik kullanımına teşvik etmeyi ve halk sağlığını korumayı amaçlıyor. Yanlış antibiyotik kullanımının, antibiyotik direncinin artmasına yol açarak tedavi başarısını azaltabileceği ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği konusunda toplumu bilinçlendirmeyi hedefleyen bu tür uyarılar, halk sağlığının korunması açısından önem taşıyor.

Kaynak: İHA