Türkiye'nin ilk uzay yolcusu olan Alper Gezeravcı dahil 4 kişilik uzay ekibini taşıyacak SpaceX Dragon uzay aracının fırlatılma planlanan tarihi olan 18 Ocak saat 01.11'de Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden gerçekleşmeyecek. Yaşanan ertelemenin nedeni teknik bir sorun olarak belirtilmiş ve SpaceX, "Axıom 3 uçuşu için 18 Ocak Perşembe gününü hedefliyoruz" açıklamasını yapmıştır.

"PARAŞÜTLERDE HATA MEYDANA GELDİ"

Ertelenmeyle ilgili olarak NTV canlı yayınına katılan gazeteci Hüseyin Günay, erteleme sebebini "Paraşütlerde hata meydana geldi" olarak açıklamıştır. Bu durumun, iniş paraşütlerinde yaşanan bir hatadan kaynaklandığı ve SpaceX yetkililerinin risk almak istemediği belirtilmiştir. Günay, "Bu tarz testlerde yüzde 100 hatasız olması gerekiyor. Bu olağanüstü bir durum değil" ifadesini kullanmıştır.

WhatsApp profil fotoğrafı güvenlik duvarı: Ekran görüntüsü engeli! WhatsApp profil fotoğrafı güvenlik duvarı: Ekran görüntüsü engeli!

Yeni fırlatma tarihi ise Günay tarafından "Türkiye saatiyle Cuma 00:50’de olacak" olarak duyurulmuştur. Bu bilgiler ışığında, uzay yolculuğunun ertelenen fırlatma tarihi belirlenmiş ve ekip, planlanan tarihte Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşmayı hedeflemektedir.

Sdfb

Kaynak: Haber Merkezi