Kamuoyunda bir süredir konuşulan 150 TL bedeli olan yurt dışı çıkış harcı fiyatına zam konusu gündeme gelmişti. İlk olarak 150 TL olan harç fiyatının bin 500 TL olacağı ardından ise 3 bin TL’ye yükseltilmesi gündeme gelmişti. Yapılacak değerlendirmelerin ardından fiyatın belirleneceği aktarılırken, Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı ve NBK Touristik Genel Müdürü Recep Yavuz, bu harcın yükseltilmemesi gerektiğini ifade etti. Yurt dışı çıkış harcı zammının turizm açısından çok tatsız olduğunu ifade eden Recep Yavuz, “Hem yurt dışına çıkan tatil yapan Türk vatandaşlar için hem de bizim gibi turizmcilerin veya diğer meslek gruplarında yılda defalarca yurt dışına çıkmak zorunda olan kişileri yoracak bir durum” dedi.

İŞ SEYAHATLERİ SEKTEYE UĞRAYABİLİR

150 TL olan fiyatın gayet makul olduğunu ifade eden Recep Yavuz, “150 TL gayet uygun ve makuldü ama şu an bahsedilen bin 500 TL ve 3 bin TL gibi rakamlar gerçekten tatsız bir durum. Ben son 6 ay içinde iş için 6 kez yurt dışına çıkmak zorunda kaldım. Biz turizmcilerin fuarlara gitmesi, görüşmelere katılması keyfiyetten yapılan işler değil, ülkeye turist getirmek için yapılan işler. Her zaman turistler bizim ayağımıza gelmiyor bizim de onların ayağına gitmemiz gerekiyor. Vize zorluğu zaten vardı şimdi de bu durum yaşanınca ört ki ölem. Bu tatsız konu, daha fazla çekiştirilmeden makul şekilde sonlandırılır. 3 bin TL’lik yurt dışı çıkış harcı gerçekten nahoş bir durum. Hem iş seyahati yapan insanlar için hem de ülkemizden yurt dışına seyahat eden kişiler için bu durum yurt dışına çıkmaya engel bir konu olabilir” dedi.

“TURİZME CAN SUYU OLDU”

9 günlük Kurban Bayramı tatili süresinin Antalya’ya yaradığını ifade eden Yavuz, Antalya’nın Kurban Bayramı karnesini değerlendirdi. Yavuz, “Bayramın 9 gün olarak belirlenmesi çok iyi oldu. FTİ iflasından sonra bölge için moral bozukluğuyla geçen süreye bir katkısı oldu. Gayet yoğun şekilde geçti. Yavaş yavaş iç pazarın önemi ortaya çıktı. Yüksek sezon öncesi bir geçiş önü olarak önemliydi ve gayet iyi geçti. Yüzde 100’lük bir doluluk oranı olduğunu söylemek için bir veri yok. Doluluğun genel olarak olduğunu söyleyebilirim ama net bir veri veremeyiz. Turizmcinin beklentisi karşılığını buldu. Beklentiyi karşılayan güzel bir süreç yaşandı” diyerek 9 günlük tatilin yüksek sezon öncesi turizmciye can suyu olduğunu ifade etti.

Kripto paralarda Trump etkisi Kripto paralarda Trump etkisi

Muhabir: Arda KIR