Torba yasa, emekli ve memur maaşlarına dair düzenlemeleri içerecek. Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, özellikle memur maaşları, SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerinin maaş göstergelerinin şekillenmesinin ilk gündem maddelerinden biri olacağını belirtiyor.

Evlilik Kredisi ve Gençlik Fonu:

Aile ve Gençlik Fonu ile ilgili yasa tasarısının gündeme gelmesi bekleniyor. Yeni evlenenlere verilecek gençlik kredisinin, özellikle depremzedeler arasında uygulanması planlanıyor. Evlilik kredisinin 150 bin liralık miktarının enflasyon oranında güncellenmesi düşünülüyor.

Ev Hanımlarına Emeklilik Konusu:

Torba yasada ev hanımlarına ilişkin önemli düzenlemeler bulunacak. Ev hanımlarının kendi primlerini yatırmaları durumunda devlet tarafından bin 430 lira prim desteği sağlanacak. Ayrıca çocuk sayısına bağlı olarak erken emeklilik imkanı da düşünülüyor.

3600 Ek Gösterge:

Torba yasada yaklaşık 500 bin memuru ilgilendiren 3600 ek gösterge konusu da öne çıkıyor. Yüksekokul ve üniversite mezunu memurların beklentileri doğrultusunda düzenlemenin yasaya eklenmesi planlanıyor. 15 Ocak 2024 tarihinden itibaren birinci dereceye gelen memurların 3600 ek gösterge avantajından faydalanabileceği ifade ediliyor.

Bağ-Kur ve SSK Prim Eşitlemesi:

Torba yasada Bağ-Kur ve SSK prim eşitlemesinin yer alması bekleniyor. Bu düzenleme ile esnafın prim gün sayısının düşürülerek 5 yıl daha erken emekli olabilmesi sağlanacak. Özellikle esnaf ve sanatkarların bu avantajdan faydalanması hedefleniyor.

Taşeron İşçilerin Kadroya Geçişi:

Aralık ayı kira artış oranı açıklandı Aralık ayı kira artış oranı açıklandı

Torba yasada 90 bin kişiyi aşkın taşeron işçiyi ilgilendiren düzenlemeler yapılması bekleniyor. Kamuda taşeron olarak çalışanların kadroya geçişinin önünün açılması öngörülüyor.

Kaynak: İHA