İstanbul'da, telefon görüşmesini hukuka aykırı olarak ifşa ettiği iddia edilen Engin Polat'ın 9 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanmasına başlandı.

Duruşma, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Müşteki Halil İbrahim Kalkan ve taraf avukatları duruşmada hazır bulundu. Sanık Engin Polat ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılamadı.

MÜŞTEKİNİN İFADELERİ

Duruşmada söz alan müşteki Halil İbrahim Kalkan, "Olay günü Pendik'te bulunan şirketimdeydim. Yanımda bulunan kişiler, benim habersizce görüntülerimi almışlar. Hem Engin Polat'dan hem de beni habersizce çeken diğer şahıslardan şikayetçiyim" şeklinde konuştu.

İstanbul'da Kuaför ve Beraberlerden Pazar Günü Tatil Kararına Tepki İstanbul'da Kuaför ve Beraberlerden Pazar Günü Tatil Kararına Tepki

SAVUNMA TARAFI

Engin Polat'ın avukatı, aranan Pendik şubesinin müvekkiline ait olmadığını, yalnızca eşi Dilan Polat'ın isim hakkını alan bir şube olduğunu belirterek müvekkilinin şubenin ne yönetici ne de sahibi olduğunu savundu. Avukat, müvekkilinin detaylı savunmasını ilerleyen süreçte yapacaklarını ifade etti.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme, sanık Engin Polat'ın cezaevine yazı yazılarak SEGBİS ile bir sonraki celseye katılabilmesine karar verdi ve duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEYE GÖRE

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, müşteki Kalkan'ın iş yerini arayarak Engin Polat'a ulaşmak istediği, bu sırada iş yerinde bulunan kişiler tarafından telefon görüşmesinin kayıt altına alındığı ve Engin Polat'ın bu görüntüleri sosyal medya hesabında paylaştığı belirtildi. İddianamede, şüphelinin müştekiye ait GSM bilgilerini ifşa ederek 'haberleşmenin gizliliğini ihlal' ve 'verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme veya verme' suçlarından 4 ila 9 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Kaynak: İHA