Türk-İş asgari ücret teklifi iddialarını yalanladı Türk-İş asgari ücret teklifi iddialarını yalanladı

Morgan Stanley ekonomistleri, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararını değerlendirdi. Parasal duruşun büyük ölçüde normalleştiğini belirten banka, yapılan sıkılaştırmanın etkisinin önümüzdeki aylarda daha belirgin hale geleceğini öne sürerek, bir sonraki toplantıda 250 baz puanlık bir artışın beklendiğini ifade etti. Ekonomist Hande Küçük tarafından hazırlanan notta, büyümede ılımlı bir ayarlamaya yönelik politika tercihinin ve parasal aktarımdaki gecikmelerin dikkate alındığı vurgulandı.

ING Bank: 250 Baz Puanlık Faiz Artışı Tahmini

ING Bank ekonomistleri de TCMB'nin faiz artışıyla ilgili görüşlerini paylaştı. Ekonomistler, ekim ayında açıklanan enflasyon verilerinin ana eğilimde iyileşme gösterdiğini belirtti. Bu doğrultuda, bankanın politika faizini yüzde 37,5'e çekerek 250 baz puanlık daha ılımlı bir artışı değerlendirmesi bekleniyor. Ancak, ağustos ayından bu yana yapılan güçlü sıkılaştırma hamlelerinin, faiz konusundaki riskleri yukarı yönlü etkileyebileceği uyarısında bulundu.

Reuters Anketi: Ekonomistlerin Beklentileri

Reuters'ın yaptığı ankete göre, 21 ekonomist TCMB'nin politika faizinde artış bekliyor. Beklentiler yüzde 35 ile yüzde 40 arasında değişirken, 16 ekonomist 250 baz puan, üç ekonomist 500 baz puan, bir ekonomist 350 baz puan ve bir ekonomist ise 300 baz puanlık bir artış öngörüyor. Bu çeşitlilik, faiz artışına dair piyasa beklentilerinde belirgin farklılıklar olduğunu gösteriyor.

Kaynak: Haber Merkezi