Konya'nın merkez Karatay İlçe Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan 800 yıllık “Obruk Kervansaray Müze Otel”, 28 Haziran Cuma günü hizmete açılıyor. Tarihi yapı, Selçuklu mimarisini yaşatırken şehrin cazibesini artırmayı hedefliyor.

Tarihe Saygı ve Yeniden Canlandırma

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, ilçenin tarihi dokusuna sahip çıkma konusunda kararlı olduklarını belirtti. Başkan Kılca, “Obruk Kervansaray Müze Otel’in açılışı, Karatay'ın marka değerlerinden biri olacak ve şehrin cazibesini artıracak” dedi.

A W234251 04

Altın Portakal Festivali Kaldığı Yerden Devam Ediyor Altın Portakal Festivali Kaldığı Yerden Devam Ediyor

Selçuklu Kervansarayı Yeniden Hayat Buldu

Konya-Aksaray kara yolunun 70. kilometresinde, Kızören Obruğu'nun yanında yer alan Selçuklu kervansarayı, 800 yıl önce inşa edildi. Dört yıl süren restorasyon çalışmaları sonrası kervansaray, 13 odalı bir otele dönüştürüldü. Tüm odalar, yerden ısıtmalı Türk hamamları ile donatıldı ve tarihi malzemelerle dekore edildi.

A W234251 03

Tarihi ve Modernliği Bir Arada Sunuyor

Başkan Hasan Kılca, Obruk Kervansaray Müze Otel'in dünyanın en eski otellerinden biri olduğunu belirterek, “Karatay’ın tarihi güzelliklerini yeniden ihya etmekten mutluluk duyuyoruz. Obruk Hanı, 1900’lü yılların başına kadar konaklama amacıyla kullanılmış. Restorasyon sürecini dört yılda tamamladık ve otel ile müze şeklinde tasarladık. Misafirlerimiz burada kendilerini 1200'lü yıllarda gibi hissedecekler” dedi.

A W234251 02

Turizme Katkı Sağlayacak

Otelin açık avlusunda müze ve kütüphane yer alacak. Ziyaretçiler, sergilenen eserleri inceleyebilecekler. Başkan Kılca, kervansarayın önemli turizm destinasyonlarından biri olacağını ve hem modernliği hem de tarihi bir arada sunacağını belirtti. “Asırların ardından yeniden ihtişamlı görüntüsüne kavuşturduğumuz kervansarayı 28 Haziran Cuma günü hizmete sunacağız. Konya ve Karatay’a hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Kaynak: İHA