İsrail'in Gazze Şeridi'nde bulunan en büyük hastanesi olan Şifa Hastanesi'nin yakınında bir binayı hedef alması sonucu 105. gününde gerçekleşen saldırıda 12 kişi yaşamını yitirdi. Filistinli yerel kaynaklar, İsrail ordusunun gerçekleştirdiği saldırının ardından enkaz altından çıkarılan 12 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Almanya Moskova ile Savaşa Mı Hazırlanıyor? Rus Medyası Almanya'nın Ukrayna Planlarını Sızdırdı Almanya Moskova ile Savaşa Mı Hazırlanıyor? Rus Medyası Almanya'nın Ukrayna Planlarını Sızdırdı

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Gazze Şeridi'nde temiz suya erişimin neredeyse olmadığı bir ortamda en az 24 Hepatit A vakasının tespit edildiğini belirtti. Ghebreyesus, Hepatit A'nın genellikle hafif seyirli bir hastalık olduğunu ancak bazen ciddi sonuçlar doğurabileceğini vurgulayarak, insanlık dışı yaşam şartlarının hastalığın daha da yayılmasına zemin hazırladığını ifade etti.

Genel Direktör, şartların neredeyse hiç temiz su, temiz tuvalet ve çevreyi temiz tutma imkanı sunmadığını ve bu koşulların Hepatit A'nın daha da yayılmasına neden olacağını belirtti. Ayrıca, bölgede hastalıkları teşhis etme ve tedavi kapasitesinin son derece sınırlı olduğuna dikkat çekti ve sağlığın korunması için engelsiz ve güvenli tıbbi yardıma erişim çağrısı yaptı.

Kaynak: İHA