Temmuz ayına sayılı günler kala, asgari ücrete ara zam yapılması tartışmaları sürerken, AKP'den  bu konuda net bir açıklama geldi. AKP'den Hamza Dağ, asgari ücrete ara zam yapılmayacağını belirtti. Dağ, "Temmuz ayında asgari ücretle ilgili bir süreç olacak mı derseniz, olmayacak diyebilirim." sözleriyle tartışmalara son noktayı koydu.

Alman imalat sanayisinde birikmiş siparişler 5 aydır daralıyor Alman imalat sanayisinde birikmiş siparişler 5 aydır daralıyor

Vatandaşların Beklentisi

Yüksek enflasyon ve artan fiyatlar nedeniyle alım gücü düşen vatandaşlar, emekli ve memur maaşlarının yanı sıra asgari ücrete de ara zam yapılmasını bekliyordu. Ancak bu beklenti, Hamza Dağ'ın açıklamalarıyla suya düştü.

Görüşmeler ve Kulisler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Lideri Özgür Özel ile yapılan görüşmelerde asgari ücret ve emekli zamları gündeme gelmişti. Ayrıca, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile CHP ekonomi heyetinin görüşmesinde de asgari ücrete ara zam konusu tartışılmıştı. Ancak CHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe, bu görüşmenin ardından, "Ben bizim ve vatandaşın beklentisini karşılamaya yönelik bir artışın gerçekleşeceğine yönelik bir izlenim edinmedim." açıklamasını yaparak, beklentilerin karşılanmayacağını belirtmişti.

Dağ'dan Net Açıklama

AKP'den Hamza Dağ, CNN Türk canlı yayınında yaptığı açıklamada, "Covid’den sonra yaşadığımız süreçte, asgari ücrette yıllık taraflar bir araya gelerek süreç yürütülüyordu. Asgari ücrette yılda 2 kez tarafları bir araya getirdik. Esas mücadelemiz enflasyonu düşürme noktasında. Temmuz ayında asgari ücretle ilgili bir süreç olacak mı derseniz, olmayacak diyebilirim." ifadelerini kullandı.

Yeni Vergi Düzenlemesi: Somutlaşan Bir Şey Yok

Hamza Dağ, yeni vergi düzenlemeleri hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın çalışma yaptığını belirten Dağ, henüz somutlaşan bir durum olmadığını ifade etti. Basın mensuplarının bazı haber kaynaklarından aldığı bilgilerden yola çıkarak haber yaptığını, ancak bakanlığın bu haberleri yalanladığını söyledi.

Yurt Dışı Çıkış Harçları

Yurt dışı çıkış harçlarına ilişkin de konuşan Dağ, henüz bu konuda net bir sonuca varılmadığını belirtti. Vergi reformuna ihtiyaç olduğunu ve doğrudan vergileri artıracak, dolaylı vergileri azaltacak bir sürece gidilmesi gerektiğini vurguladı. Bazı adımların mutlaka atılacağını ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi