Mevsimsel değişikliklerin sivrisinek popülasyonunu artırdığı belirtildi. Normalde kasım ayında kış uykusuna geçmesi gereken sivrisineklerin uyumadığı ve soğuktan ölmesi gereken bazı sivrisineklerin de ölmediği ortaya çıktı.

Sivrisineklerin Durumu

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Çetin, “Kasım ayı başında sivrisineklerin kış uykusuna geçmesi gerekiyordu. Ancak son 25 gün içerisinde uykuya yatmayan bu hayvanlar, tekrar insanlara saldırdılar ve kan emdiler, ardından yumurtladılar” dedi. Çetin, sivrisineklerin hala kan emmeye ve yumurtlamaya devam ettiğini, bu durumun gelecek yılın sıkıntılı geçeceğinin bir göstergesi olduğunu belirtti.

Gelecek Yılın Sivrisinek Durumu

Çetin, “Hala kan emmeye ve yumurtlamaya devam ediyorlar, bu da gelecek yılın sıkıntılı geçeceğinin bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor” dedi. Ayrıca, “Bahar aylarında yoğun bir popülasyonla başlayacaklar” uyarısında bulundu.

Evlerdeki Su Birikintilerine Dikkat

Çetin, evlerde ve çevresindeki su birikintilerinin kontrol edilmesi ve üzerlerinin kapatılması gerektiğini belirtti. “Sadece ilaçlama yeterli olmayabilir. Evinizde ve etrafında su birikintilerini kontrol edip üzerlerini kapatmanız gerekiyor” dedi.

İklim Değişikliği ve Sivrisinekler

Kızılcık Şerbeti yetmedi şimdi de Kızıl Goncalar skandalı! Ahilik diyaloğu ortalığı karıştırdı Kızılcık Şerbeti yetmedi şimdi de Kızıl Goncalar skandalı! Ahilik diyaloğu ortalığı karıştırdı

İklim değişikliği nedeniyle hayvanların yaşam şekillerinin değiştiği belirtildi. Özellikle ilk bahar ve yaz aylarında yoğun görülen sivrisinek popülasyonu, kış aylarında da etkisini sürdürmeye devam etti. Uzmanlar, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin bu duruma sebep olduğunu belirtti.

Kaynak: İHA