Uluslararası Bilim İnsanları Anoreksiya Nervozanın Nedenini ve Olası Tedavisini Saptadı Uluslararası Bilim İnsanları Anoreksiya Nervozanın Nedenini ve Olası Tedavisini Saptadı

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte artan sıcaklıkların insan sağlığı üzerindeki etkilerini değerlendiren Kardiyoloji Uzmanı Dr. Özgür Mete, aşırı sıcak hava koşullarının özellikle kalp hastaları ve yaşlılar için daha fazla risk taşıdığını belirtiyor. Kalp krizi riskinin bu dönemde arttığını vurgulayan Dr. Mete, yüksek sıcaklık ve nemin kalp damar hastalıkları nedeniyle ölümlerde artışa sebep olduğunu ifade ediyor.

Sıcak Havada Vücudumuz Nasıl Tepki Veriyor?

'Sıcak havalarda vücudumuzun en etkili tepkilerinden biri terlemektir' diyen Dr. Mete, terlemeyle birlikte vücut ısısının dengelemeye çalıştığını ve bunun sonucunda sıvı kaybının arttığını belirtiyor. Sıvı alımının yeterliliğine dikkat çeken Dr. Mete, bu durumun böbrek fonksiyonları üzerinde olumsuz etkilere yol açabileceğini ve tansiyon düşmeleri gibi sorunlara neden olabileceğini söylüyor.

'Ağır Spor Yapılmamalı'

Kalp hastalarının yaz aylarında sağlıklarını korumaları için alabilecekleri önlemleri anlatan Dr. Mete, özellikle güneşin dik olduğu saatlerde direk güneş altında kalmamalarını, serin ve gölgeli yerleri tercih etmelerini öneriyor. Ağır spor aktivitelerinden kaçınılması gerektiğini vurgulayan Dr. Mete, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının ve düzenli su tüketiminin önemini vurguluyor.

Aşırı sıcaklardan nasıl korunmalı? Sıcak çarpması ve inme riski var! Aşırı sıcaklardan nasıl korunmalı? Sıcak çarpması ve inme riski var!

Kaynak: İHA