Erdoğan’ı taklit eden fenomenin yerel seçim videosu olay yarattı! Erdoğan’ı taklit eden fenomenin yerel seçim videosu olay yarattı!

SGK, 166.7 milyar lira tutarındaki borç yapılandırması kapsamında ekim ayı itibarıyla 25 milyar liranın üzerinde tahsilat gerçekleştirdi. Bu süreç, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun çerçevesinde 3 Temmuz'da sona eren başvuru süreci ile başladı.

Başvuran Kişi Sayısı 1 Milyon 700 Bini Aştı

SGK'ye yapılan borç yapılandırması başvuruları, sigorta primleri, idari para cezaları, Genel Sağlık Sigortası borçları gibi çeşitli kalemleri içeriyor. Toplamda 1 milyon 700 binin üzerinde kişi, bu avantajlı yapılandırmadan yararlanmak amacıyla başvuruda bulundu.

Toplam Borç Yapılandırması Miktarı 166.7 Milyar Lira

SGK'ya başvurular sonucunda, kuruma olan toplam 166.7 milyar lira tutarındaki alacak için yapılandırma işlemi gerçekleştirildi. Bu kapsamda, borçlulara ödeme kolaylığı sağlanarak borç yapılandırması ile ilgili önemli bir adım atılmış oldu.

Peşin ve İlk 4 Taksit Sonrası Ekim Ayında 25 Milyar Tahsilat

Yapılandırma kapsamında öngörülen peşin ve ilk 4 taksit ödemelerinin ardından, Ekim ayında SGK tarafından toplam 25 milyar liralık tahsilat yapıldı. Bu, borçlulara tanınan ödeme kolaylıklarının bir göstergesi olarak ön plana çıkıyor.

Borç Yapılandırması Nedir?

Borç yapılandırması, SGK gibi kurumlarla olan borçların zamanında ödenememesi durumunda, yasal düzenlemelerle borçlulara ödeme kolaylıkları sağlayan bir süreçtir. Bu süreç, mali yükü hafifletmek ve vatandaşlara ekonomik rahatlama sağlamak amacıyla uygulanır. Borç yapılandırması, belirlenen şartlar çerçevesinde yapılandırılan borçların belirli bir plan dahilinde ödenmesini öngörür.

Kaynak: Nihat Saraç