Özel Günler

Ve sona doğru….

 • Serdar Kocaoğlu

  Serdar Kocaoğlu Yazı Arşivi
  26 Mart 2019 /   12879 Okunma

  Ve sona doğru….

  2004 yılından bu yana yerel seçimleri yaşıyoruz.2004 yılından beri AKP ve CHP partisi arasında yerel seçimler yaşanmaktadır.

  2004 yılında AKP yüzde 41 CHP yüzde 18 MHP yüzde 17 oy almıştır il genel meclisi oy oranı olarak.

  2009 yılında AKP yüzde 38 CHP yüzde 23 MHP yüzde 15 oy almıştır il genel meclisi oy oranı olarak.

  2014 yılında AKP yüzde 42 CHP yüzde 26 MHP yüzde 15 oy almıştır Türkiye genelin oy oranı olarak.

  Burada yerel seçimler bazında düşünecek olursak AKP oylarını yüzde 42 - yüzde 38 arasında kalmıştır. CHP yüzde 18- yüzde 26 ise oylarını yükselmiştir. MHP ise yüzde 17- yüzde 15 arasında kalmış düşüş vardır.

  Son genel seçimde ise AKP yüzde 42, CHP yüzde 22, MHP yüzde 11, İyi Parti yüzde 9 oy almıştır. HDP ise yüzde 11 oy almıştır.

  Buradan hareketle yukarıdaki oranlar bize iktidar partisi oy düşüşüne geçtiğini göstermektedir. İktidar destekçisi MHP’de kararsız muhalefet olduğu için iktidar partisi ile aynı kaderi paylaşmaktadır.

  Geçtiğimiz seçimde iktidar partisi ittifak yapmasa idi hükümet olamayacaktı. Bunu göz ardı etmeden, yerel seçimlere bakarsak iktidar partisi ne yaparsa yapsın yüzde 42 geçememekte ve de ekonomik kriz, her şeyi bilen havasında, yönetimdeki yorgunluğun sonucu toplumsal sorunlara çözüm bulamaması vb. etkenlerle yüzde 42 bandının altına inecektir.

  Muhalefet ise bu koşullarda gerçekleştirdiği ittifak sayesinde halkın oyunu alarak demokrasinin gereği tehditkâr söylemlere rağmen iktidar partisinin oranını aşağı çekecek şekilde yükselme gösterecektir.

  Büyükşehirler, il belediyeleri bazında belediyeler el değiştirerek muhalefetin eline geçecektir.

  İktidarın partisinin o kadar desteğine rağmen büyükşehirlerdeki, şehirlerde belediyeler rantın dışında bir şey yapmadıkları için şehirler her yönden fakirleşmektedirler.

  Muhalefet belediyeleri ise zor koşullarda oldukları için ve bir daha kazanabilmek için yaratıcı projelerle şehrini her yönden kalkındırmaktadır. Örnek İzmir, Eskişehir, Muğla, Adana, Seyhan, Karşıyaka, Manavgat, Aydın vb.

  O zaman oy verirken bir kez daha düşünelim oyumuzun değerinin bilerek pişman olmamak için kendimiz için oy verelim.

  Haydi sandığa..

  Tepkisiz Toplum Etkisiz Toplumdur!


Yorum Yap