CHP'de Gölge Kabine değişecek mi? CHP'de Gölge Kabine değişecek mi?

Cumhuriyet yazarı Murat Ağırel, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın istifa ettiğine dair iddiaların bakanlık kaynakları tarafından doğrulandığını açıkladı. Ağırel, 'Kabinede neler oluyor?' başlıklı yazısında, bakanlık kaynaklarıyla yaptığı görüşmenin detaylarını paylaştı.

Sağlık Bakanı İstifa Etti mi? 

Ağırel, Sağlık Bakanı Koca'nın istifasının nedenlerinden birinin AKP teşkilatlarından gelen torpil isteklerini yerine getirmemesi olduğunu belirtti. Görüştüğü kaynaklardan aldığı bilgilere göre, Koca'nın istifa süreci hakkında şu açıklamalarda bulundu: 'Fahrettin Koca kesinlikle istifa etti' diye belirttiler. Hatta daha fazlasını söyleyeyim. Fahrettin Koca’nın değil 2-3 bakanın daha istifa edeceğini belirttiler.'

Fahrettin Koca neden istifa etti?

Ağırel, bakanlık kaynaklarıyla yaptığı görüşmede, Sağlık Bakanı Koca'nın istifa gerekçesini sorduğunda aldığı cevabın şu şekilde olduğunu aktardı:

'Bakanlıklar arasında dikkat ederseniz siyasetçi ve teknokrat ayrımı var. Siyasetin merkezinden gelen bakanlar parti teşkilatlarının isteğine olumlu cevap veriyor. Teknokrat bakanlar ise bu konuda yeterli görülmüyor. Daha açık konuşmak gerekirse Sağlık Bakanlığı bünyesinde mülakat ile göreve alınan personel yok. Hepsi sınav sonucuna göre alınıyor. Tabii bakanlık bünyesine girmek için siyasilerden istenilen yardım mevcut uygulama ile mümkün olmuyor. Bu konular yapılan teşkilat toplantılarında da dile getirildi. Hatta toplantıda Sağlık Bakanlığı’ndaki aksamalar da eleştiri konusu yapıldı. Bakan aslında o gün istifa etti.'

Sağlık Alanında Yaşanan Sıkıntılar

Ağırel, Sağlık Bakanı Koca'nın istifa gerekçeleri arasında sadece parti teşkilatlarından gelen torpil isteklerinin yerine getirilmemesinin olmadığını, sağlık alanında yaşanan sıkıntıların da etkili olduğunu belirtti. Kaynaklar, 'Sadece bu değil ama bir tanesi bu diyebiliriz' şeklinde konuştu.

O İddia Doğrulandı mı?

Ağırel, yaptığı görüşmeler sonucunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın görevini bıraktığını doğruladı. Kaynaklar, 'Evet, bıraktı artık görevi' ifadelerini kullandı.

Fahrettin Koca İstifa Mı Etti? Fahrettin Koca İstifa Mı Etti?

Kaynak: Haber Merkezi