Rusya'nın başkenti Moskova'daki Platan Savunma Araştırmaları Enstitüsü'nde yangın çıktı. Sekiz katlı binanın 5. ve 7. katlarına yayılan alevler, birçok kişinin binada mahsur kalmasına neden oldu. Olay yerine Rusya Acil Durumlar Bakanlığı'na bağlı sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

Alevler 4 Bin 500 Metrekarelik Alana Yayıldı

Yangın, toplamda 4 bin 500 metrekarelik bir alana yayıldı ve müdahale için 40'dan fazla itfaiye aracı, 2 yangın söndürme helikopteri ve 40 personel görevlendirildi.

A W233169 01

8 Ölü, 1 Ağır Yaralı

Alevler arasında kalan 6 kişi hayatını kaybederken, yangından kaçmak için binadan atlayan 2 kişi de yaşamını yitirdi. Ayrıca, bir kişi ağır yaralandı. Yangından kaçarak binanın merdiven boşluklarına sığınanlar ise itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.

Yangında 120 Kişi Dumandan Etkilendi

Yangında, 120’den fazla kişi dumandan etkilendi. Yangının çıkış nedeni olarak gaz tüpü patlaması veya elektrik kaçağı üzerinde duruluyor. Yangınla ilgili olarak soruşturma başlatıldı.

Binada Rus Savunma Sanayii İçin Elektronik Parçalar Üretiliyor

Yangının çıktığı binada, Rus savunma sanayii için elektronik parçalar geliştiren Platan Savunma Araştırmaları Enstitüsü bulunuyordu. Enstitüde özellikle Rus ordusu için özel AR-GE çalışmaları yapıldığı belirtildi.

Düşük emisyonlu çelik üretiminde hızlı artış Düşük emisyonlu çelik üretiminde hızlı artış

A W233169 03

Yangının Nedenine Dair Şüpheler

Rus basınında yer alan haberlere göre, yangının çıktığı bina Sovyetler Birliği döneminde inşa edilmişti ve 90'lı yıllarda Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra özel mülkiyete geçmişti. 2017'den sonra yangın güvenliğine dair binada hiçbir incelemenin yapılmadığı ifade edildi.

ABD’nin Moskova Büyükelçisi Kırım’a Füze Saldırısı Nedeniyle Bakanlığa Çağrıldı ABD’nin Moskova Büyükelçisi Kırım’a Füze Saldırısı Nedeniyle Bakanlığa Çağrıldı

Kaynak: İHA