Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, sıcak yaz günlerinde artan boğulma vakalarına dikkat çekti ve 'Bu yaz boğulayazma' çağrısında bulundu.

A W236309 03 Result

Uluslararası Bilim İnsanları Anoreksiya Nervozanın Nedenini ve Olası Tedavisini Saptadı Uluslararası Bilim İnsanları Anoreksiya Nervozanın Nedenini ve Olası Tedavisini Saptadı

Boğulma Vakalarında Önlem Alınması Gerekiyor

Geçen yıl ülkemizde binlerce insanın boğulma riskiyle karşı karşıya kaldığını belirten Prof. Dr. Özkaya, özellikle Karadeniz'de yaşanan RIP akıntısına dikkat çekti. 'Bu akıntı, denizdeki dalgalı ve rüzgârlı havalarda çok kuvvetli olup, yüzücüler için büyük tehlike arz ediyor' dedi.

A W236309 01 Result

Karadeniz Bölgesi ve Diğer Riskli Alanlar

Özkaya, özellikle Karadeniz, Ege ve Akdeniz kıyılarında, depremlerin deniz dibinde sarsıntılar oluşturarak boğulma riskini artırdığını vurguladı. 'Tatilcilerin özellikle bu bölgelerde dalgalı havalarda denize girmemelerini ve su üzerindeki herhangi bir anormalliği gözlemlemelerini öneriyoruz' diye ekledi.

A W236309 02 Result

Önerilen Önlemler ve Uyarılar

'Yüzme bilmeyenlerin deniz kenarlarına girmemesi, dalgalı ve rüzgârlı havalarda dikkatli olunması gerekiyor' diyen Özkaya, vatandaşları önlem almaya çağırdı. 'Boğulma vakaları her yıl artıyor. Tatildeyken güvenliğiniz için bu basit kurallara dikkat etmeniz hayati önem taşıyor' şeklinde uyardı.

Denizlerde gizli tehlike! Rip akıntısında ne yapmalı? Denizlerde gizli tehlike! Rip akıntısında ne yapmalı?

Kaynak: İHA