Polonya Başbakanı Donald Tusk, NATO müttefiklerinin Polonya'ya savaş uçakları sağlaması durumunda, Polonya ordusunun elindeki MİG-29 savaş uçaklarını Ukrayna'ya verebileceklerini belirtti. Tusk, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile Varşova'da gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan-Esad Görüşmesi Moskova'da Olacak: Gelecek Ay Gerçekleşebilir Erdoğan-Esad Görüşmesi Moskova'da Olacak: Gelecek Ay Gerçekleşebilir

Tusk, Rusya ile Ukrayna arasında barış görüşmelerinde Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ı eleştirerek, "Hiç kimsenin Ukrayna olmadan, Ukrayna adına gelecekte bir barış ve onun şekli konusunda karar verme hakkı yoktur" dedi. Polonya'nın Ukrayna'ya sağladığı destek miktarının 4 milyar euroyu aştığını ve gelecek 10 yıl boyunca yardımların devam edeceğini belirtti.

Cxbxcb

Zelenskiy ise Polonya'nın Ukrayna'nın Avrupa ve Avrupa-Atlantik hedeflerini desteklediğini vurgulayarak, NATO Zirvesi öncesi Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile yaptığı görüşmede, Ukrayna'nın NATO'ya katılma iradesinin önemine dikkat çekti.

Dxzzsv

Cxd

Kaynak: İHA