ABD'nin Ankara Büyükelçisi Flake 1 Eylül'de Türkiye'den Ayrılıyor ABD'nin Ankara Büyükelçisi Flake 1 Eylül'de Türkiye'den Ayrılıyor

Pakistan'da, Kur'an'a saygısızlık ettiği iddia edilen bir kişi, öfkeli bir kalabalık tarafından linç edilerek yakıldı. AFP'nin haberine göre, güvenliği için karakolda tutulan adam, kalabalık tarafından kaçırılarak öldürüldü.

Svat bölgesinden bir polis kaynağı, AFP'ye yaptığı açıklamada, “20’si akşamı Madyan şehrinde bir adam, Kur'an'ı yaktığı gerekçesiyle bölge halkı tarafından yakalandı. Polis, müdahale ederek bu kişiyi kurtarıp karakola götürdü” dedi. Bu kişinin bölgeye yabancı olduğu da belirtildi.

Üzerine Yağ Dökerek Ateşe Verdiler

Aynı polis kaynağı, öfkeli kalabalığı dağıtmak için havaya uyarı ateşi açıldığını ancak bunun insanları daha da kızdırdığını belirtti. Kalabalık, sayıca polisten üstün gelerek adamı karakoldan çıkarıp sopalarla dövdü. Ardından bu kişinin üzerine yağ dökerek ateşe verdiler. Başka bir bölge yetkilisi, olayları doğruladı ve adamın öldürüldükten sonra kalabalığın polisi taşladığını söyledi. Polis, durumu kontrol altına almak için karakolu terk etmek zorunda kaldı.

Daha Önce De Benzer Olaylar Yaşanmıştı

Pakistan'da, dini değerlere hakaret, halkın hızlı ve şiddetli tepkilerine yol açan son derece hassas bir konu. Geçmişte de benzer olaylar yaşandı. Mayıs ayında Punjab bölgesinde bir Hristiyan, Kur'an yaktığı iddiasıyla linç edilmiş ve Haziran ayında aldığı yaralar nedeniyle ölmüştü. Yine Şubat 2023'te aynı bölgede bir Müslüman, kutsal kitaba saygısızlık yaptığı gerekçesiyle dövülerek öldürülmüştü.

Kaynak: Haber Merkezi