FATURAYI ENGELLİLERE KESMEYİN

İktidarın hazırladığı yeni vergi paketinde engellilere sağlanan ÖTV’siz (Özel Tüketim Vergisi) araç alma hakkının tümden iptal edilmesini öngören bir maddenin de olduğu öğrenildi. Vergi paketi taslağına göre, engelliye ÖTV’siz araç uygulaması tümden kaldırılacağını öngören madde engelli bireyleri isyan ettirdi. Araç almak isteyen engelliler Gelir İdaresi Başkanlığı yerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuracağı ve çok yoksul olduğunu belgeleyenlere araç alım desteği yapılacağı ancak araç aldığı için yoksul engellinin diğer yardımları kesileceği kaydedildi. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde Engelli Danışmanlığı yapan ve  Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şube Başkanı olan Mehmet Karavural, ¨Engellilerin aileleri tarafından suistimal edilen bir hakkın faturası engellilere kesilmemeli¨ diyerek tepki gösterdi.

Antalya Falezlerde Kaçak Asansör Yıkım Gerginliği Lüks Araçlarla Rezilliğe Dönüştü Antalya Falezlerde Kaçak Asansör Yıkım Gerginliği Lüks Araçlarla Rezilliğe Dönüştü

¨İKTİDARIN ÜSTLENME ZORUNDA¨

Mehmet Karavural, kamuoyunda iktidar tarafından gündeme getirileceği belirtilen vergi paketine tepki gösterdi. Karavural, ¨İktidarın birçok kalemde sildiği vergi borcu var ama burada engellilerin sosyal hayata dahil olabilmek için kullandığı araçların ÖTV indirimi iptal edildiğinde sosyal hayata katılması büyük ölçekte engellenmiş demek oluyor. ÖTV indirimi iptal edilirken engelliler aileleri tarafından suistimal edildiği gerekçesi konuşuluyor. Bir suistimal söz konusu olduğunda hakkın ortadan kaldırılmaması lazım. Engellilere sağlanan ÖTV muafiyeti bir vergi kaybı değildir. İktidarın yarattığı vergi adaletsizliği nedeniyle üstlenmek zorunda olduğu bir yükümlülük¨ dedi.

¨VERGİ PAKETİ KALDIRILMALI¨

Kimi engelli örgütleri, iktidar ile çok ters düşmemek için, kasıtlı olarak açılan “suistimal” tartışmasına katılmakta ve tasarıyı koşullu kabul etme eğiliminde olduğunu belirten Karavural, vergi paketinden tümüyle çıkarılması gerektiğini savundu. Karavural, ¨Suistimal var diye hak ortadan kaldırılamaz. Engellilere sağlanan ÖTV istisnası bir vergi kaybı değil, iktidarın yarattığı vergi adaletsizliği nedeniyle üstlenmek zorunda olduğu bir yükümlülüktür¨ şeklinde konuşarak sözlerini noktaladı.

Muhabir: Dilan ANDIÇ