#TAMAM BU İŞ ZOR DA…

 • Nizamettin Özmen

  Nizamettin Özmen Yazı Arşivi
  16 Mayıs 2018 /   265 Okunma

  #TAMAM BU İŞ ZOR DA…


   

  Ne diyordu şarkıda Bülent Ortaçgil. “Bu iş zor Yonca…” Bu şarkı yazıldığında ve söylendiğinde Türkiye henüz “Tek Adam”ın ayak seslerini duymamış, Mustafa Gökmen kardeşim “Türkiye Cumhuriyeti Büyükşehir Belediye Başkanı Erdoğan” tanımlamasını yapmamıştı.

  Hadi okuyalım, merak eden dinleye de bilir. Hatta ben size Yaşar’ın yorumunu öneririm. https://www.youtube.com/watch?v=-_tcvOymZwk&list=PL_gl6Znw0x1HfR82UtbKpl-JiqW4s_oK9&t=0s&index=4

   

  Bu şarkıyı yıllardır dinlerim, severek dinlerim. Hiç bugün sözlerini okurken ki gibi bakmadımdı. Ortaçgil bir “protest” müzik adamı değildir. Tam tersi, Kızılderili gibi gürültü patırtının arasında sükunetle dolanır, “benimle oynar mısın?” diye sorar, “yüzünü dökme küçük kız” diye şefkat gösterir.

  Bu sözleri yazarken ne düşünüyordu bilmiyorum. Ama bakın, bugüne nasıl da oturuyor.

   

  “En çok bağıran en doğru sayılır 
  İnsanlar işitmeyince 

  Bu iş zor Yonca 
  Çünkü insanlar günler boyunca 
  Hiç soru sormadan durur 

  Bu iş zor, çok zor Yonca 
  Çünkü sevmeyi bilmeyince 
  Bahar gelir, farkedilmez olur “

   

  Adam habire bağırıyor. O bağırdıkça avanesi de bağırıyor. Uğultudan ne dediğini anlamıyoruz ama anlasak ta “savaş” çığlığı atıyor. Ve insanlar hiç soru sormadıkça kazanan hep o bağıran oluyor.

  “Tek haneli Enflasyon, sıfır faiz, 1 TL olan Dolar” söylemleri vardı. “Bunlar geçici olur, kalıcı olamaz” dediğimizde gülen arkadaşlarımız vardı. Maşallah benden daha kaygılılar şimdi. Çünkü bende zaten yoktu, elindekini kaybeden onlar oldu.

  Uzatmayalım, #TAMAM hepimiz #SIKILDIK artık. Sevgisizliğin tavan yaptığı coğrafyada kadınlar bile dantelli iç çamaşırı yerine kamuflaj desen tercih ederken baharı görmedik yaz bitecek.

   


Yorum Yap