Şu bizim Yörükler...

 • Nizamettin Özmen

  Nizamettin Özmen Yazı Arşivi
  5 Temmuz 2019 /   3210 Okunma

  Şu bizim Yörükler...

  Hangi kitaptaydı sahi?

  “Shördinger'in Kedisi” olduğu kesin de “Rüya” mı “Kabus” mu?

  Alev Alatlı orada Yeni Dünya Düzeni'nden söz eder. Yanlış anımsıyor olabilirim. Ama o kadar çok okuyunca hangi bilgi hangi kaynaktan karıştırıyor insan. Eee, altyapıdaki akademik eksiklik te burada çıkar ortaya. Övünemiyorum işte “Alaylı” olmamla. En azından okuyalı da 8 yıl olmuş yani.

  Alatlı, orada yayınladığı haritada, 2 bin bilmem kaç yılında Türkiye'nin birkaç parçaya ayrıldığı betimler. Artık Türkler “azınlık”tır. Kurdukları derneklerle var olma mücadelesi verir. Hatta yanlış anımsamıyorsam romanın bir yerinde Kürt kökenli belediye başkanı, sokak düğünü yapmak isteyen Türklere izin vermez filan.

  Antalya'da “Antalyalılar Derneği” kurulduğunda yadırgamıştı insanlar. Sonraki yıllarda “Yörükler” dernek kurdu.

  Şimdi bura birileri, üzülecek ama; yaşadığımız süreci takip edersek haksız sayılmam, amacım kimseyi “ufalamak” değil. İddia odur ki, Yörükler Derneği'ni kuran şahıs, burayı siyasette kendine güç olarak kullanmaya çalışmış, başaramamıştır. “Sıra bize ne zaman gelecek” diyen yörük kardeşlerimiz bakmışlar ki koltuk boşalmıyor, her yörük oymağı kendi derneğini kurmuş. Bazıları da dernek kurmuş, Yörük Obası oluşturmuş, “dernek yararına” buraları kiralamış falan filan.

  Ara ara sosyal medyada kendi aralarındaki atışmalara tanık olurdum eskiden, baktım “kayıkçı kavgası” hepsini uzaklaştırdım etrafımdan.

  Şimdi bu yazı nerden çıktı?

  Aksu Kent Konseyi bünyesinde yeni bir oluşum gerçekleşti. “Aksu Yörük Türkmen Meclisi.” Geçtiğimiz Nisan aıyın sonunda gerçekleşen Aksu Kent Konseyi Genel Kurulu'nda, Aksu Kent Konseyi Kurucu Başkanı da olan ve genel kurulu yöneten Turan Şahin'den geldi öneri, kabul de gördü.

  Aynı Turan Şahin, daha önce de halen başkanlığını yürüttüğü Aksu Üretici Birliği'ni de yine Kent Konseyi bünyesinde kurmuştu ve halen başkanlığını yapıyor.

  Ben bu oluşumu önemsiyorum. Düşüncem odur ki, her Türkmen, Yörük oymağı kendi bünyesinde temsilci seçsin, bu meclisler o temsilciler tarafından oluşup çalışsın.

  Bence bu yapı diğer kent konseylerine de örnek olmalıdır. Emeği geçen herkesi kutluyor, bir Yörük Dölü olarak minnet duygularımı ifade ediyorum.


Yorum Yap