İki mevzuu...

 • Nizamettin Özmen

  Nizamettin Özmen Yazı Arşivi
  9 Ekim 2019 /   537 Okunma

  İki mevzuu...

  “Öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanmayacak. Ancak, velilerin en az yüzde 60'nın onayıyla, özel kurumlara ait okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde, okulnyönetimlerince okul kıyafeti belirlenebilecek. Okullarda kılık kıyafet belirli koşullar içinde serbest bırakıldı.”

  Yıl 2012.

  Yıl 2019 olmuş. Memlketin dört bir yanından yine forma fiyatları feryadı yükseliyor. “10 TL olan tişörte arma koyup 50 TL diyorlar. 1990'lı yıllarda öyle bir kumaş deseni seçerlerdi ki, eşi benzeri bulunmazdı.

  Aslında Sümerban'kı kapatmasak bugün belkş de sadece forma parası üğzwrinden kar ediyor olurdu.

  Şimdi “o iş bitti. Geç kaldın.” diyeceksiniz de, bence hiç bişey için geç değildir. Bugün bu görüşü bi kenara koyun. Seneye kullanırsınız.

  Özüm lisede okuyordu kıyafet serbestisi çıktığında. “Ne düşünüyorsunuz? dedim.

  “Baba ekonomik durumu çok kötü olan arkadaşlarımız var. (sanki babasının ki çok iyi) Özellikle kızarkadaşlarımız, 'biz giyeriz, arkadaşımız giyemez. Sorun olur. Okul kıyafeti eşit olamlı' diyorlar” demiştide donup kalmıştım.

  Bu cümleyi kura n oğlumun hoppidik arkadaşlarıydı.

  Demek istediğim şu ki; eğer bu konuda “velilerin yüzde 60'ının oyu” geçerliliğini koruyorsa alsın veliler “serbest kıyafet” kararını, görelim sonucu. Bu arada “Okul Aile Birliği” kimlerden oluşur, böylesi kararlarda hangi tarafta yer alır bilmiyoruz.

   

  Nizamettin Özmen her siyasi görüşe yakıştırılır, kimin yanında olsa yadırganmaz. Çünkü o ne etiket peşinde, ne de aidat peşindedir. Bi yere sığınacaksa, sanattır, bilgi edinmedir. Kitap okur, fotoğraf çeker, şiir yazmaya çalışır, resim yapmaya çalışır. Yıllardır kendini sistemin dışında tutmaya çalışanlara inat gazetecilik yapmaya çalışır. Haketmediğine talip olmaz.

  Gazetecilik yanında “basın müşavirliği” yapmıştır geçmişte,siz ona “danışmanlık” ders,niz ya neyse. DYP'lilerle “kanki”dir. CHP İl Basın Müşavirliği yapmıştır. MHP'li Belediye Başkanı ile çalışmışlığı vardır. AKP'li Belediye Başkanları ile çalışmışlığı vardır. İyi Parti İl Basın Müşavirliği yapmıştır. Ama sadece CHP üyesidir ki bundan oy verdiği “partici”lerin haberi yoktur.

  CHP'ye üye olurken siyasi beklentisi olmamıştır. Geçmişte AKP'liler belediyedeki işinden attığında gidip CHPkapısında ağlamamıştır örneğin. Sadece Cumhuriyet Rejimi ile sorunu olanlara karşı duruş sergilemek için üye olmuştur. Diyor ya Nazın Usta, “70'inde zeytin ağacı dikeceksin mesela” işte öyle bir şey.

  Nizamettin Özmen kimsenin “bizden” demesini beklemez. Kendi açtığı yolda yürümek ister. Aykırıdır, biatsızdır, kuralsızdır, nev-i şahsa münhasırdır senin anlayacağın.

  Bunu niye mi yazdım?

  Biri benim için ne der umrumda değil. Bana soramayanlar birinci ağızdan öğrensin istedim.


Yorum Yap