DEMİRCİLERİÇİ: Bir zamanlar ‘bizden’di….

 • Nizamettin Özmen

  Nizamettin Özmen Yazı Arşivi
  26 Ocak 2021 /   326 Okunma

  DEMİRCİLERİÇİ: Bir zamanlar ‘bizden’di….

   Bugün Antalya’nın önemli bir merkezindeyiz. Demirciler içi…. Yıllar yılı kalaycı-bakırcı arastası olarak hizmet veren üç sıra dükkanlardan oluşan küçük çarşıdayız. Eskiden burada daha fazla bakırcı, kalaycı vardı, daha fazla soba ve bıçakçı. 

  Şimdilerde bunların yerini hediyelik eşyacı, ucuz şarap satan akşamcı büfeleri filan gelmeye başladı… Dönemin şehremini Hasan Subaşı’nın üç nesil Antalyalıyı borçlandırıp Dünya Bankası kredileriyle proje üretme ve 20 yıldır bekleyen projeleri yaşama geçirme çalışmalarının sürdüğü döneme dönüyoruz ister istemez.

  Burası ıslah edilmeliydi o dönemde. Yeni projeler maketler üretiliyordu ha bire… “Sarımsaklasak tamı saklasak” hesabı, kimileri boşalan toptancı hal alanını işaret ediyordu kimileri yerinde rekreasyon projesi üretiyordu. Çarşı esnafı mı, onlar, hızla azalan bakır kap tüketimi ve klimaların istilasında yenik düşen sobaların artık para kazandırmadığını düşünüyordu kara kara….

  Biz bugün başka bişey düşünüyoruz oysa…..

  Bugün bir çok kentte, belli sektörlere ait çarşılar var. Belli ürünün bir arada bulunması, hem tüketiciye ulaşma kolaylığı, hem de esnafa rekabet kolaylığı sağlıyor. Antalya mı….. Buyrun canlı örnek, Demirciler içi…. Hızla karakter değiştiriyor. Vakıf İşhanı arkasındaki Ayakkabıcılar Çarşısı, sahi hala ayakkabı satan var mı orda…  


  Bi de yenisi vardı bu ayakkabıcılar Çarşısı’nın, hani Subaşı döneminde yapılan. Hatta inşaat halindeyken çökme yaşanan…. Evet, adı bi yerde duruyor mu bilmiyoruz ama binanın büyük bölümü ASAT tarafından kullanıldı yıllarca, sonra konservatuar oldu. Böyle olunca da handa ne ararsanız var…. 


  Bi de sanayi sitesi vardı bu şehrin…… Hani şu bildiğimiz Küçük Sanayi Sitesi…. Şimdilerde yapılan küçük tadilatlarla nasıl denir show room mu? ondan oluyor hızla….. Bunun yanında yine aynı süreçte koskoca bir halk pazarı, iş merkezi yapalım derken tarihten hazineler çıktı, ama iş merkezinden vazgeçilmedi. Bi ara hizmete girer.

  Demircileriçi’de tıpkı eski hal alanı, eski otogar alanı, doğu garajı, vakıf çiftliği ve benzeri alanlar gibi, son birkaç seçimde hep proje merkezi olarak gösteriliyor Antalya’da… Geçmişte Subaşı’nın Doğu Garajı ile birlikte gündeme getirdiği projeye göre eski hal alanı Demircileriçi olarak düzenlenecekti. Ama olmadı. Ya da olamadı, oldurmadılar… birileri bir yarışma hazırladılar, Demircileriçi’ne yeni bir proje ürettiler. Tıptı diğer boş alanlara olduğu gibi. Proje hayata geçti, bitmeyen mülkiyet sorunları, kira eşitsizliği derken bir de ardı arkası kesilmeyen ekonomik krizler eklendi.

  Sadece masalcı değil, eminim burada geçmişin ruhunu arayan. Ama geçmişi korumayı beceremiyoruz, demeyelim, korumuyoruz işte.


Yorum Yap