ADRASAN’DA TEKNE TURİZMİ ERİDİ

 • Nizamettin Özmen

  Nizamettin Özmen Yazı Arşivi
  4 Temmuz 2020 /   3883 Okunma

  ADRASAN’DA TEKNE TURİZMİ ERİDİ

  Tüm Dünyayı etkisi altına alan Korona’nın Suluada’yı yok sayması elbette mümkün değildi. Geçtiğimiz yıl 90 tekne ile günlük ortala 1.200 kişi mavi sulara açılırken, bu yılki hedef günlük 7 bin bandını yakalayabilmek.


  Tüm Dünyayı etkisi altına alan Korona’nın Suluada’yı yok sayması elbette mümkün değildi. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’dan gelen çocuklarımın kuzeni ile gittik 2 yaz yok saydığımız Adrasan’a. Gelin kızımız Kübra ilk kez görüyor bölgeyi. Bizim Yörükler henüz deniz sezonunu açmamış ama “olmuşken olsun” deyip Suluada turu ayarladık. Bu yıl kaptanı değiştirdik. Daha önce tavsiye ettiğimiz kişilerden mükemmel notu alan Zuhal- Yusuf çiftinin adı üstünde “SULUADA” teknesindeyiz. 

  “Suluada” Adrasan’ın ilk teknecilerinden. Tahsin Göçer şimdilerde işi oğluna devretmiş. Kendisi transfere yardım ediyor, kafası estiğinde tura katılıyor. Bugün o da bizimle. Daha yolun başında koyu bir sohbete başlıyoruz kendisiyle. Kolay değil bizim de Adrasan ile tanışmamız 1989 baharıdır. Yani 30 yılı aşmış. Bölge turizminin gelişimize birlikte tanık olmuşuz. Verdikleri mücadeleyi anlatıyor. Suluada ve civardaki diğer adaların tapusunu Adrasan’a alma mücadalesini, balıkçı teknesinden 60 kişilik tur teknelerine ulaşan yolculuğu konuşuyoruz. 

  Daha sonra Yusuf ve Zuhal ile konuşuyoruz, ama bugünü konuşuyoruz:

  -Korona sonrasında ne bekliyordunuz, ne oldu?

  - Süreci atlatır normalleşiriz sandık, ama olmadı. Öyle görülüyor ki bu yıl böyle gidecek. Para kazanmayacağız, durumu idare edeceğiz. Sezona 1 Haziran’da başladık. Yani sezonun yarısı gitti. İnsanlar tedirgin. 

  -Nedir geçen yıla göre bu yılın farkı?

  - Girdiler arttı. Yetmedi, virüs nedeniyle harcama kalemlerimiz arttı. Geçen fiyatları ile sezonu açtık. Ama teknelerin yarı kapasite çalışıyor olması da ayrı bir ekonomik etki yarattı.

  - Yeni düzende müşteri tercihinde  değişen ne?

  -Nereye gideceği, ne yiyeceğini değil, müşteri artık temizliğe bakıyor ve biz de hem tur öncesi hem de tur sonrası temizlik yapıyoruz. Şanslıyız, çünkü limanın en geniş teknelerinden biri bizde. 60 kişilik teknemizde 35 kişiyle açılabiliyoruz. Teknemizin gövde genişliği de müşterilerimiz için avantaja dönüşüyor.

  Evet, yeni normal kimseye kazandırmıyor, kimseyi tatmin etmiyor. Önümüzde bir Kurban Bayramı var. Geçtiğimiz yıl Adrasan’dan kalkan günlük  90 tekne ile, yaklaşık 1.200 kişi tekne turuna çıkmış. Bu yıl hem teknelerdeki “yarı kapasite” uygulaması, hem vatandaşın virüs çekintisi, üstüne birde aylardır tıkanan piyasada gelirin düşmesi, Adrasan’da beklentiyi düşürmüş. Bu yıl günde 7 bin kişi tura çıkabilirse şükredecekler hallerine.
    Yorum Yap