$ kuru, AB, Türkiye…

 • Nizamettin Özmen

  Nizamettin Özmen Yazı Arşivi
  8 Ekim 2020 /   692 Okunma

  $ kuru, AB, Türkiye…

  Ne demiş? “Dolar kuruna bakmıyorum..”

  Ben de bakmıyorum, biz de bakmıyoruz, ba-ka-mı-yo-ruz….

  2000 yılının başında Amerikan Doları coşmuştu. Çalıştığım gazetenin muhasebe servisindeyim. Şirkette emekliliği gelmiş bir abla, masasından kalkmış bildiğin ellerini şıklatıp oynuyor.

  “Senin de mi doların vardı abla yastık altında” dedim. “Yok yaaa nerdeeee? Kardeşim geçen gün 100 dolar almıştı. Ona seviniyorum.”

  Oysa “muhasebeci” ablam o kardeşinin kazandığı kadar paranın, kendisinin de arasında bulunduğu insanların cebinden uçup gittiğini anlayamamıştı. Şimdi dolar kuru ile ilgilenmeyenler ile tam biz zıtlık durum.

  Geçtiğimiz günlerde bir yazımızda, AB’nin kapısında, “Merkez Sağ” tarafından yönetilen 70 yıllık süreçte neden beklediğimizin bir örneğini vermiştim. Alın size bir örnek daha.

  Haberi gene Euronws’ten otlandım.

  “Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon, yeni tip Koronavirüs tedbirlerinin gevşemeye devam ettiği haziran ayında yüzde 0,3'e yükseldi. (Yükseldi. Burası önemli.)

  Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi'nin haziran ayı yıllık enflasyon verilerini yayımladı. Buna göre, Euro Bölgesi'nde mayısta yüzde 0,1 olan yıllık enflasyon, haziranda yüzde 0,3'e çıktı. AB'de ise mayısta yüzde 0,6 olan yıllık enflasyon, haziranda yüzde 0,8 olarak ölçüldü. Kafanız karıştıysa açıklayalım. AB üyesi olduğu halde EURO kullanmayan ülkeler var. Bu nedenle “AB Üyesi” tanımının yanında bir de Euro Bölgesi” tanımı var ki, ekonomi haberlerinde bu tanım kullanılır.

  Bu arada bizden başka “Euro kullanmayan ama parasını Euro’ya benzeten” başka ülke var mı? Bilmiyorum. Bakınız 1 TL, 1Euro.

   

  AB üyesi ülkeler arasında Haziran’da en yüksek enflasyon yüzde 3,8 ile Polonya'da, yüzde 3,4 ile Çekya'da ve yüzde 2,9 ile Macaristan'da gerçekleşti. Bizde aynı dönemde durum ne? Enflasyon 2020 Haziran ayında yüzde 1,13 artarken, yıllık bazda yüzde 12,62 oldu. Eğer 3.8 ile 12.62 arasındaki farkı anlaya biliyorsanız ne mutlu bana.

  Söz konusu dönemde en düşük enflasyon ise yüzde eksi 2,2 ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY), yüzde eksi 1,9 ile Yunanistan’da ve yüzde eksi 1,6 ile Estonya’da belirlendi. (2.2 diyorum, Güney Kıbrıs diyorum.)

  Euro Bölgesi'nde para politikasını yürütmekten sorumlu olan Avrupa Merkez Bankası (ECB), bölgede fiyat istikrarını sağlamak için yüzde 2'nin hemen altında ancak yüzde 2'ye yakın seviyede enflasyon hedefliyor.”

  Şimdi siz aranıza alacağınız ülkenin (resmi) enflasyonu yüzde 12- 13 bandıyken hedefi % 2 olarak koyuyorsanız kapıda bekleyene ne dersiniz?

  Bu arada bunların ilk iktidar yıllarında “tek haneli enflasyon” hedefi vardı. Dünyanın her yerinden destek aldıkları, AB Genel Kurul Salonu’nda “YES” pankartları açtıran Kızıl Dany’nin bile desteklediği dönemdi o dönem. Özelleştirmenin de “peşkeş” olarak tanımlandığı süreç.

  “Bu balayı biter, salak mirasyedi gibi asgari ücrete talim eder bi gün devletimiz” dediğimde beni bakışıyla boğan arkadaşlar vardı. Şimdi hatırlamazlar. AKP’yi benden daha ateşli eleştirirler. Sahi sizin enflasyonda durum ne? AB kıskanıyor mu?


Yorum Yap