Eşitlik İçin Kadın Platformu’ndan avukat Hülya Gülbahar, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel’i sosyal medyada “eşitlikçi dil” kullanması talebiyle uyardı.

Gülbahar’dan Özel’e Uyarı

Gülbahar, Özel ve Deniz Yücel’in CHP’yi “Baba evi, baba ocağı” olarak tanımlamasını eleştirdi. Gülbahar, bu söylemin eşitliğe aykırı olduğunu ve partiyi erkeklerin partisi olarak ilan ettiğini belirtti.

Gülbahar, şu paylaşımı yaptı:

“Ö. Özel ve Deniz Yücel üst üste CHP'yi "Baba evi, baba ocağı" olarak tanımlıyor. #EşitTemsil den söz edilirken bu söylem eşitliğe aykırı ve partiyi erkeklerin partisi ilan eden bir söylem. En kısa sürece değiştirilmesi gerekmez mi?”

Özel’den Yanıt: Partiyi Erkeklerin Partisi Yapmak Asla Maksadımız Değil

Özel, Gülbahar’ın eleştirilerine yanıt verdi. Özel, partinin kurucusu Atatürk olduğu için “Baba evi” tanımlamasını kullandıklarını belirtti. Ayrıca, partinin tapusunun Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait olduğunu ifade etti.

Özel, partiyi erkeklerin partisi yapmak gibi bir maksatlarının olmadığını, aksine partiyi gençleştirmek ve daha fazla kadının siyasete katılmasını sağlamak için bu yola çıktıklarını belirtti.

Deprem olurken çayını alıp dışarı kaçtı! Deprem olurken çayını alıp dışarı kaçtı!

Özel, Gülbahar’a şu paylaşımla yanıt verdi:

“Sn. Gülbahar; Eşit temsil konusunda çok hassasız. Bu nedenle açıkladığımız gölge kabinenin yarısı kadın, yarısı erkek. "Baba evi" tanımlaması, partimizin kurucusu Atatürk olduğundan, partimiz Atatürk'ün partisi olduğundan yapılmaktadır. Bu tanımlamamız, "Partimizin tapusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e kayıtlı" ifadesiyle bitmektedir. Maksadımız partiyi erkeklerin partisi yapmak asla değildir. Biz, partimizi gençleştirmek ve daha fazla kadının siyasete katılmasını sağlamak için bu yola çıktık.”

Kaynak: Kamer Durdu