Eski Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart’ın tarihi bicorn şapkası, Paris’teki bir açık artırmada 1.9 milyon euroya satıldı.

Tarihi Şapka Yeni Sahibini Buldu

Napolyon Bonapart’ın 19. yüzyılda Fransız İmparatorluğu’nu yönettiği döneme ait bicorn şapkası, Fransa’nın başkenti Paris’teki Osenat Müzayede Evi’nde düzenlenen açık artırmada, 1.9 milyon euroya alıcı buldu. Şapkayı satın alan kişinin kimliği ise henüz kamuoyu ile paylaşılmadı.

Türk vatandaşı yapılan Afgan adamın 2 eşi de resmi kayıtlara alındı! Türk vatandaşı yapılan Afgan adamın 2 eşi de resmi kayıtlara alındı!

İmparatorun Sembolü

Müzayedeci Jean Pierre Osenat, şapkanın Napolyon’un sembolü olduğunu belirtti. “İnsanlar bu şapkayı her yerde tanıdı. Savaş meydanlarında gördüklerinde Napolyon’un orada olduğunu biliyorlardı. Özel hayatında da şapkayı ya kafasında ya da elinde taşır, bazen de yere fırlatırdı. Bu bir imgeydi, imparatorun sembolüydü” dedi.

Napolyon’un Şapkaları

Napolyon’un hayatı boyunca yaklaşık 120 bicorn şapkaya sahip olduğu ve çoğu özel koleksiyonlarda olmak üzere günümüze sadece 20 tanesinin kaldığı tahmin ediliyor. Napolyon’un şapkasına açık artırma öncesi 600 bin ila 800 bin euro arasında fiyat biçilmişti.

Diğer Eşyalar

Napolyon’un şapkası, geçen yıl hayatını kaybeden bir sanayici tarafından bir araya getirilen Napolyon’un eşyaları ile birlikte satıldı. Diğer eşyalar arasında Napolyon’un 1815’deki Waterloo yenilgisinden sonra arabasından yağmalanan gümüş bir tabak ve içinde tıraş bıçağı, gümüş bir diş fırçası, makas ve diğer eşyalarının bulunduğu ahşap bir makyaj çantası da yer aldı.

Kaynak: Kamer Durdu