Kayıtsız yol

 • Murat Yıldırım

  Murat Yıldırım Yazı Arşivi
  21 Nisan 2021 /   978 Okunma

  Kayıtsız yol

  150-200 Yıllık kayıtsız yol nedeniyle mağdur olan %92 ağır engelli…

  Konu yalnızca %92 ağır engelli ve %30 engelli aileyle de sınırlı değil.

  Ayrıca trafik kazası geçirmiş, kronik engelli olup sürekli ilaç kullanan bir başka vatandaşımızla ilgili bir insan hakkı meselesi de söz konusudur.

   

  Gazipaşa ilçemizin Çığlık köyü hudutlarını kapsayan; Gazipaşa’yı  Çığlık ve Toros dağlarından hem Anamur- Mersin’e bağlayan, hem de Yarıcık pınarı yaylası, Top sekisi Barçın güzergahından Ermenek-Konya’ya bağlayan 150-200 yıllık yol beş köyü, 25 beldeyi ve 40’dan fazla yaylayla bağlantı halindedir.

  Yolun büyük bir bölümü de asfalt yoldur.

   

  Hal böyle iken 100 yıllık Cumhuriyet döneminde söz konusu yol, ilgili kurumların işlediği görev kusuru sebebiyle kadastronun envanterine kaydedilmediği anlaşılmıştır. Anayasal ve evrensel haklara uyulmamıştır. Üç dört yıldan beri köyde iki ayrı engelli aileden birisi tapulu arazisine barınabilecekleri bir konut yaparak yaşamlarını sürdürmek istemekte, Diğer bir engelli vatandaşımız da aynı şekilde tapulu arazisindeki bahçesine elektrik almak istemektedir. İki üç yıldan beri elinde hazırlanmış enerji dosyası da hazırladığı halde, 1. Engelli ailemiz, yaşamak zorunda olduğu evini yaptıramıyor, diğer engellimiz de açılmış dosyasına rağmen elektrik alamıyor.

   

  ANA SEBEP: Mağdurların mahalline keşfe gelen yetkililerin:

  “BU YOLUN KADASTRO KAYDI OLMADIĞINDAN ARAZİNİZE EV YAPMAK YASAKTIR. YAPARSANIZ DA YIKILIR”

  DİĞER ENGELLİ VATANDAŞA DA VERİLEN CEVAP AYNI; “BU YOL ORMAN YOLUDUR; KADARSTRO KAYDINDA YOK” deniliyor.

   

  Şöyle ki; 25 beldenin, kırktan fazla yaylanın, bir taraftan Anamur-Mersin’den Adana’ya doğru, diğer taraftan Barçın-Taşkent-Ermenek güzergahıyla Konya-Ankara’ya doğru bağlantı halinde bulunan ve 150-200 yıldan bu yana, gelmiş geçmiş Cumhuriyet hükümetlerimizin ilgili kurumları marifetiyle söz konusu yollar Kadastro kayıtlarına geçirilmemişse bu çaresiz insanlarımızın, %92’ye kadar varan ağır engelli ailemizin ve diğer engellilerimizin ne kabahati var ki anayasal ve evrensel insan hakları bakımından 1.sinin konut edinme, 2.sinin de emsalleri gibi evini ışıklandırma hakkı; ilgili kurum yahut kurumların kusurlu hizmetleri nedeniyle niçin mağdur edilmektedir…

   

  Enerji talep eden engellimizden hattın geçeceği yer için her yıl değişen oranlarda güzergah parası yatırılması gerektiği bilgisi var.

   

  YAPILMASI GEREKEN: Eğer anılan yol kadastroya bugüne kadar kaydı yapılmamışsa, vatandaşın daha fazla sürüncemede bırakılması bakımından ilgili kurumumuz yolun kaydını resmileştirerek, orman teşkilatıyla da dayanışma içinde gereken yapılmalı, yoksun ve engelli vatandaşlarımın işi görülmelidir.


Yorum Yap