Mısır Dışişleri Bakanı Bedir Abdulati, Amerikalı mevkidaşı Antony Blinken ile Gazze Şeridi'nde rehine değişimi ve ateşkes anlaşması konularında telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Schengen Vizesi Sorununa Çözüm: Fast Track Vize Uygulaması Yolda Schengen Vizesi Sorununa Çözüm: Fast Track Vize Uygulaması Yolda

Mısır Dışişleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre, taraflar ateşkes için devam eden çabaları ve esir değişimi ile insani yardım girişini hızlandıracak fırsatları ele aldı.

 Sudan'daki kriz de Görüşüldü

Görüşmede, bir yıldan fazla süredir iç savaşa sahne olan Sudan'daki kriz ve Libya'daki durum gibi önemli bölgesel konular da gündeme geldi. Bakanlar, Kızıldeniz ve Lübnan'ın güvenliği hakkında koordinasyon ve istişarelere devam etmek için mutabakata vardı.

Britanya ve ABD ile Görüşmeler Devam Ediyor

Abdulati, Britanya Dışişleri Bakanı David Lammy ile de Gazze'deki gelişmeleri ve Mısır'ın arabuluculuk çabalarını görüştü. İki bakan, Lübnan'daki durumun istikrara tehdit oluşturacak şekilde büyümesinden endişe duyduklarını ifade etti. Ayrıca, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns ile Gazze'de ateşkesin sağlanması konusunda görüşmelerde bulundu.

Muhabir: Kardelen ÖZDEMİR