Haberport'ta yer alan habere göre, Türkiye Sigorta Birliği (TSB), 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş'ta meydana gelen deprem felaketi sonrasında hayatını kaybeden kişilerin mirasçılarına yönelik önemli bir açıklama yapmıştır. TSB, depremde yaşamını yitirenlerin adına düzenlenmiş "Hayat Sigortası" ve "Ferdi Kaza Sigortası" poliçeleri bulunan vatandaşların tazminat talep edebileceklerini duyurmuştur.

tapu-3

Adana'da Narenciye Üreticileri Krizde! Adana'da Narenciye Üreticileri Krizde!

Mirasçılar için tazminat talep süreci oldukça basittir. TSB'nin yayımladığı duyuru kapsamında, mirasçılar "Hayat Sigortası Poliçe ve Tazminat Bilgileri Sorgulama" veya "Ferdi Kaza Poliçe Sorgulama" bölümlerine girerek, hayatını kaybeden kişinin T.C. kimlik numarası ve mirasçılık belgesinin alındığı kurum bilgisi ile sorgulama yapabilirler. Bu bilgiler, e-Devlet üzerinden güvenli bir şekilde erişilebilir durumdadır.

Mirasçılar, "Meblağ Sigortalarında Hak Sahipliği Sorgulama (Vefat Eden Sorgu)" bölümünden kendi e-Devlet bilgilerini kullanarak doğrulama yapabilirler. Bu aşamada, vefat eden kişinin T.C. kimlik numarası ve doğum tarihi bilgilerini girerek, hayat ve ferdi kaza sigortası poliçelerine ilişkin bilgilere ulaşabilirler.

Kaynak: Haber Merkezi