Türkiye'de milyonlarca vatandaşı ilgilendiren önemli bir karar alındı. Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından yapılan duyuruya göre, tek tapuya sahip olan kişiler için emlak vergisi ödeme zorunluluğu ortadan kaldırıldı ve bu kişilere geriye dönük olarak ödenen emlak vergilerinin iadesi yapılacak.

Tapu

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Gelir İdaresi Başkanlığı aracılığıyla alınan emlak vergisi, KDK'nın yeni kararıyla birlikte emekliler, ev hanımları, işsizler, şehidin dul eşi ve yetimleri, gaziler ve engelliler için muafiyet getirildi.

Para1

Bu kapsamda, tek ev sahibi olup devletin sağladığı maaş dışında başka bir geliri olmayan kişilere sıfır oranlı emlak vergisi uygulanacak. Ayrıca, Türkiye genelinde brüt yüzölçümü 200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip olan veya tek meskenin intifa hakkına sahip olan kişiler, Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen vergi indiriminden de faydalanabilecekler.

Şans oyunlarından elde edilen gelir arttı Şans oyunlarından elde edilen gelir arttı

Bu kararın bir sonucu olarak, emlak vergisi ödemesi gerekmeyen kişilere geriye dönük 5 senelik bir para iadesi süreci başlatılacak.

Kaynak: Haber Merkezi