Temmuz ayı itibariyle Türkiye'de birçok yeni düzenleme hayata geçiyor. Konut kira fiyatlarındaki artışta yüzde 25 sınırı kaldırılacak, emekli ve memur maaşı zammı ise yeniden belirlenecek. İşte tüm bu değişikliklerin detayları ve etkileri...

5 MADDEDE DETAYLAR

Temmuz ayıyla birlikte, vatandaşları doğrudan etkileyecek 5 önemli düzenleme yürürlüğe girecek. Bu düzenlemeler arasında SSK, Bağ-Kur ve memur emekli zammı ile memur maaşı belirlenmesi, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde kısmi ödeme dönemi başlaması ve kira zamlarındaki sınırlamanın kaldırılması bulunuyor.

Avro Bölgesi'nde yıllık enflasyon yüzde 2,5 oldu Avro Bölgesi'nde yıllık enflasyon yüzde 2,5 oldu

MEMUR VE EMEKLİ ZAMMI

16 milyondan fazla emekli ve 4 milyondan fazla memur için maaş zammı dönemi önem kazanıyor. Haziran enflasyon verileri ile birlikte 6 aylık enflasyon farkı belirlenecek ve SSK, Bağ-Kur, memur emeklisi ve memur maaşlarına yansıtılacak.

Enflasyon beklentileri doğrultusunda, memur ve memur emeklileri için toplu sözleşme zammının yüzde 10'u aşabileceği belirtiliyor. SSK ve Bağ-Kur emekli zammı ise yüzde 25-26 aralığında olması bekleniyor.

65 YAŞ, ENGELLİ AYLIKLARI VE SOSYAL YARDIMLAR, KIDEM TAZMİNATI

Memur maaş zammıyla birlikte SGK'dan emekliliği bulunmayan 65 yaş, engelli aylıkları ve sosyal yardımlar da güncellenecek. Engelli aylıkları için ödemeler artacak ve sosyal desteklerde iyileştirmeler yapılacak.

BES'TE KISMİ ÖDEME DÖNEMİ BAŞLIYOR

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES), katılımcılar için kısmi ödeme dönemi 1 Temmuz itibariyle başlıyor. Evlilik, konut alımı gibi durumlarda biriken fonlara erişim kolaylaşırken, birikimlerin yüzde 50'sine kadarını çekme imkanı da sağlanacak.

YÜZDE 25 KİRA SINIRI

Konut kira zamlarında uygulanan yüzde 25'lik sınır, Temmuz 2024 itibariyle kaldırılacak. Artışlar, bundan sonra 12 aylık TÜFE oranına göre yeniden belirlenecek.

VERGİLER

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni vergi paketi de Temmuz ayında yasalaşması bekleniyor. Paket, ÖTV gibi vergi kalemlerinde artış ve düzenlemeler içeriyor.

Kaynak: Haber Merkezi