Meteoroloji’nin hafta sonu için fırtına ve şiddetli sağanak uyarısı yapması üzerine, Adana’nın Kozan ilçesindeki zeytin üreticileri, yağış öncesi hasat yapmaya başladı.

Hasat Telaşı

Kurak geçen yaz nedeniyle bu yıl zeytin verimi az oldu. Çiftçiler, zeytinlerin zarar görmemesi için fırtına öncesi hasatlarını gerçekleştirdi.

Manavgat’ın en çok kullanılan yoluydu! O yol trafiğe kapalı olacak! Manavgat’ın en çok kullanılan yoluydu! O yol trafiğe kapalı olacak!

Çiftçinin Açıklaması

Sevda Ersin, 1 dönüm bahçesinde yaklaşık 20 ağacı olduğunu ve geçen yıl 100 kilogram yağ elde ettiklerini belirtti. Ancak bu yıl sadece 30 kilogram yağ çıkacağını tahmin ediyor. Ersin, “Meteoroloji’nin uyarı vermesi üzerine fırtına öncesi hasadı yaptık. Bu yıl az zeytin var ve fırtınada olgunlaşan zeytinler de dökülecek. Aslında hasat için yağışları bekliyorduk. Zeytinler kuru yağışla birlikte daha iyi olur diye düşünüyorduk ama fırtına olgunlaşan zeytinleri dökecek. Ağaçlarımızda zaten zeytin yok onlarında zarar görmemesi için hasadımızı bugün gerçekleştirdik. Bu yıl zaten aşırı sıcaklar nedeni ile bahçelerimizde de ne fasulye ne domates olmadı. Zeytin yağ fiyatları yüksek olunca az da olsa kendi yağımızı hasat edelim istedik” dedi.

Kaynak: Kamer Durdu