Mersin Milletvekili DEVA Partili Ekmen, Turizm Bakanına Mersin’i anlattı.

İşte Ekmen'in konuşması:

Muğla'da dolmuş şoförü direksiyon başında hayatını kaybetti Muğla'da dolmuş şoförü direksiyon başında hayatını kaybetti

Sayın Bakanım, bugün sizlere Mersin’in turizmdeki durumunu anlatmak istiyorum. Mersin, Türkiye’nin en özel şehirlerinden biridir; inanç, kültür ve tarih açısından eşsiz bir mirasa sahiptir, 321 kilometrelik sahil şeridiyle Akdeniz’in incisidir, yayla turizmiyle Yörük kültürünü yaşatır, gastronomi turizmiyle damaklara hitap eder, adrenalin sporlarıyla macera arayanlara fırsat sunar. Peki, bu güzellikleri olan Mersin, turizmde hak ettiği yeri alabiliyor mu? Maalesef hayır. Mersin, turizmde yüzde 5 ya da 10’luk bir paya bile sahip değildir. Bunun sebeplerini sizlere şu başlıklar altında açıklamak istiyorum: Ulaşım, altyapı, yatak kapasitesi, markalaşma ve etkinlik destekleri. Sayın Bakanım, turizmde başarılı olmanın ilk şartı ulaşılabilir olmaktır; ancak Mersin, ulaşım açısından büyük sorunlar yaşamaktadır. Akdeniz sahil yolu projesi yıllardır bitirilememiştir, havalimanı projesi 15 yıldır tamamlanamamıştır, otoyol bağlantıları planlarda bile yer almamaktadır, hızlı tren projesi ise unutulmuştur. Antalya’da yatak kapasitesi artık yetersiz kalmışken Mersin’de 5 tane beş yıldızlı otel bulunmamaktadır; 2009 yılında yapılan 11 tahsisin hiçbirinde temel atılmamıştır. Bu konularda Bakanlığınızın Mersin’e öncelik vermesi ve gerekli adımları atması gerekmektedir. Sayın Bakanım, markalaşma da turizmde çok önemlidir, Turizm Geliştirme Fonu bu konuda büyük bir gayret içindedir ancak Mersin bu çalışmalardan yeterince yararlanamamaktadır. Turizm Geliştirme Fonu’nun Mersin ile ilgili tek bir videosu vardır, o da Kız Kalesi’ndedir, başka hiçbir tanıtım faaliyeti yoktur. Bakanlığınızın Mersin’e yönelik hiçbir etkinlik desteği yoktur, Kültür Yolu Festivalleri gibi başarılı projelerden Mersin neden mahrum bırakılmaktadır? Sayın Bakanım, eğer Mersin diğer bölgelerle karşılaştırıldığında haksızlığa uğruyorsa, eğer Mersin’de başlayan projeler bitirilmiyorsa, eğer Mersin’de biten projeler başlamıyorsa, burada bir ayrımcılık, hatta cezalandırma söz konusudur, diyoruz. İzin verirseniz birkaç örnek vereyim: Ordu-Giresun Havalimanı, İstanbul Havalimanı, Mersin Havalimanı aynı anda başlıyor, beş yılda bitiyor, Mersin Havalimanı 15 yılda bitmiyor. Ovit, Zigana Tünelleri Mersin-Akdeniz sahil yoluyla birlikte başlıyor, bu tüneller bitiyor, 15 kilometrelik çift kanallı tüneller, Mersin-Akdeniz sahil yolu ise yüzde 50 bile tamamlanma oranına ulaşamıyor. Çandarlı-Filyos Limanları Mersin Ana Konteyner Limanıyla birlikte ilan ediliyor, buralar bitiyor ama Mersin Ana Konteyner Limanı’nın ÇED süreci bile tamamlanmıyor.”

Mersin’in turizm potansiyelini değerlendirmek için Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mersin Valiliği ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliği içinde bir turizm ‘ana planı’ hazırlaması gerektiğini söyleyen Ekmen, Mersin’i İzmir ve Antalya ile kıyaslayarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan adaletli davranmasını istedi: “Sizden ricamız Mersin ile ilgili bir ana planın yapılması ve Valilik ve Büyükşehir Belediyesi’nin de bu sürece dahil edilmesidir. Mersin’deki turizm sorunlarını çözmek için ulaşım, konaklama ve etkinlik imkanlarının iyileştirilmesi gerekmektedir. Bu konuda sizden destek bekliyoruz. Bakanlığınızda diğer milletvekillerimiz ve yerel yönetimlerle birlikte toplantılar düzenlenebilir.”

İzmir ve Antalya’ya yapılan turizm yatırımlarının Mersin’e yapılmadığını belirten Ekmen, bakan Ersoy’a eşitlik çağrısında bulundu: “Lütfen Sayın Bakanım, Mersin, İzmir ve Antalya illerini karşılaştırın. Son yirmi yılda İzmir’e ve Antalya’ya neler yapıldı, Mersin’e neler yapılmadı? Sadece bu karşılaştırmanın sonucunda ortaya çıkacak adaleti istiyoruz, başka bir talebimiz yoktur.”

Toplantının sonunda, bakan Ersoy’a teşekkür eden Ekmen, en kısa zamanda Mersin milletvekilleri, Valisi, belediye başkanı, sivil toplum örgütleri ile Mersin turizmini konuşacak bir toplantı yapılmasını istedi.

Tayfun Akyatan

Kaynak: Haber merkezi