Tatil başlıyor... Virüs aramızda!

 • Meltem Dikici

  Meltem Dikici Yazı Arşivi
  25 Mayıs 2020 /   2431 Okunma

  Tatil başlıyor... Virüs aramızda!

  Pandemi dönemi ile birlikte milli ve dini bayramlarımızı da geride bıraktık. Artık yaz aylarına iyice ‘merhaba’ diyoruz. Coronavirüs salgını kontrol altına alınıyor alınmasına ama bu hastalık henüz bitmedi ve halen aramızda dolaşıyor. Yaz ayları tehlikeli bir dönemi de beraberinde getiriyor. Ramazan Bayramı bu sene evlerimizde sevdiklerimizden uzak buruk geçse de evde kalma durumuna artık alıştık gibi duruyor. Her yerde uyarılar sürüyor, hastalık kontrol altında tutulmaya çalışıyor. Cafeler, restaurantlar artık gelişi güzel hizmet veremeyecek. Yaz tatilinde Antalya’ya akın edenler maalesef eskisi gibi bir tatil geçirme hevesi  ile kente gelmemelerini öneririm. Çünkü bu virüs halen içimizde ve her an nerede çıkacağı belirsiz. 


  Sosyal mesafe kuralları ve hijyen konuları bu süreçte dikkat edilen konular. Kısacası yaz tatilinde yazlıklarına giden tatilciler ve otellerde yaz tatili geçirmeyi planlayanlar eskisi gibi bir tatil yapmanın heyecanına kapılmasınlar derim. Kurallar çerçevesinde evet;  güzel bir tatil yapılabilir. Fakat bu kurallara uyulmadığı taktirde yaz tatili önümüzdeki süreçte sorunlu bir ikinci dalgayı bizlere yansıtabilir. O nedenle tatil planlarınızı lütfen sosyal mesafe kuralları ve hijyen üzerinde yaparak bu dönemi sorunsuz atlatın derim.. 


  ‘Köylü milletin efendisidir’


  Ülkemizin dört bir yanında üretilen ürünlerle  tarım berekettir benim ülkem.. Türkiye ender coğrafya ve iklime sahip özellikleri ile tarım bereketi sunar bizlere ve dünyaya. Ülkemiz çiftçisi sebzesinden meyvesine kadar her çeşit ürünü üretir ve bereketli topraklar bizler için bir nimettir. Ne mutlu ki ülkemizde bereket ve bolluk var.. Coronavirüs döneminde tarım alanlarının önemi daha da değere bindi. Üreticinin çalışmasında kısıtlamalar uygulamada çok olmazken, çiftçinin üretimini artırması için teşvikler yapıldı ve halen de yapılıyor da.. Antalya’da sera memleketi.. Çiftçimiz bu bereketi sadece iç pazarda değil dışa pazarda da satıyor. Kentin turizminin yanı sıra tarımdaki üretimi çift taraflı bir girdi sağlıyor. Üreticiler zor meşakatli şartlarda ürün kaldırıyor ve ürünlerini tüketiciye sunuyor. Hepsi birer emek. Atatürk’ün sözü ‘Köylü milletin efendisidir’ çok doğru ve ne kadar mütevazi bir söz. Evet; köylünün ürettiği ürünler olmasa hepimiz bir hiçiz. Onların emekleri dünyayı ayakta tutuyor. Tarımıyla, hayvancılığıyla üretime katkı sağlayan tüm üretken çiftçimize şapka kaldırıyor, sevgilerimi ve saygılarımı yolluyorum.

   
  Aşırı sıcaklar baydı…


  Yaz ayları geldi geçenlerde Antalya’da yaşanan sıcaklar aklımızı başımızdan aldı gibi.. Yaz erken geldi dedik. Ve öyle oldu. Antalya’da yaz akşamları harika olur. Ama geçenlerde yaşanan sıcaklar herkesi gündüz gece rahat bırakmadı. Bu yıl sıcakların çok olacağı yönünde açıklamalar yapılıyor. Allah sabır versin diyeceğiz hepimize. Evde beslediğim kuşum bu birkaç gün içinde içmediği suyu içtiğini gördüm. Dışardaki hayvanlar aklıma geldi. Lütfen su koyalım, belli yerlere dışarıda. Özellikle sıcak günlerde canlılara nefes olalım. Sokaklarda insanların olmadığını da düşünürseniz bu hayvanlara daha çok hassasiyet göstermemiz gerekmektedir. 


  Sıcakların başladığı dönemlerde bizlerde su tüketimini fazlalaştıralım. İnsan sağlığı açısından suyun önemini hepimiz biliyoruz. O halde uygulamayı da ihmal etmeyelim. 

  Sağlıklı güzel günlere doğru, gerçek yaşamımızla huzura diyor; hepinize sevgi ve saygılarımı yolluyorum değerli okurlarımız.Yorum Yap