Açık hava müzesi KAPADOKYA

 • Meltem Dikici

  Meltem Dikici Yazı Arşivi
  3 Mayıs 2020 /   2647 Okunma

  Açık hava müzesi KAPADOKYA

  Güzel atlar diyarı Kapadokya benim en çok beğendiğim, ülkemizinde önemli bir kültür mirasına sahip bir merkez. Nevşehir’den 20 km sonra kültürel değerlerle karşılaşmanız an meselesi. Her sene giderim Kapadokya’ya .. Peribacalarının sunumu bölgeye davetiye çıkarıyor adeta.. Kapadokya bölgesi günümüzde turizm açısından büyük bir öneme sahiptir. Avanos, Ürgüp, Göreme, Akvadi, Uçhisar ve Ortahisar Kaleleri, El Nazar Kilisesi, Aynalı Kilise, Güvercinlik Vadisi, Derinkuyu, Kaymaklı, Özkonak Yeraltı Şehirleri, Ihlara Vadisi, Selime Köyü, Çavuşin, Güllüdere Vadisi, Paşabağ- Zelve belli başlı görülmesi gereken yerlerdir. Kayalara oyulmuş geleneksek Kapadokya evleri ve güvercinlikler yörenin özgünlüğünü dile getirirler. Kapadokya farklılıklar keşfetmek isteyenler için bir yeryüzü cennetidir. Peri bacaları ile süslenen vadiler içinde gezintiler yaparken daha önce hiç gidilmemiş yerler keşfedebilir veya fotoğrafçılığa meraklı iseniz daha önce hiç çekilmemiş kareler çekebilirsiniz.


  Kapadokya özellikle uzakdoğu ülke insanının merak edip kültür aktivitesi açısından tercih ettikleri bir bölge. Turizmde Uzakdoğu’nun yöreye ilgisi oldukça fazla. Ülkemizde belkide yerini bile merak edip gitmeyen çok insan var Kapadokya’ya.. Yabancı turistler için önemli bir merkez. Türkiye’de böylesi açık hava müzesi niteliğindeki yeri ömrü hayatında bir kez bile görmek istemeyen ve merak etmeyen insanlara şaşıyorum aslında.. Onca yolu kilometrelerce  tepip kültürel bir gezi yapan turislerin ilgisine karşılık bizim ilgisizliğimiz eğitim seviyesindeki gerçeği ortaya koyuyor. Merak ediyor Uzakdoğulu.. Nedir? Nasıl oluşmuş bu doğal oluşum? Yörede ne yenir içilir? Neresi gezilir? Büyük bir heyecanla uçağa atlayıp geliyor. Biz ise belkide çok yakınımızada olan bu şaheser yeri merak etmeyi bırakın; varlığından dahi haberi olmayanların bir toplumu oluşturuyoruz. Kısacası; biz toplum olarak yemek içmeyi severiz ama kültürel merakımız yok. Tarih, arkeolojiye merak oldukça az. Araştıran bir toplum değiliz. 

  Kapadokya’da neler karşımıza çıkar?

  Kapadokya’ya gelindiğinde bir çok turizm alternatifiyle karşılaşabilirisiniz. Balon turizmi oldukça ilgi gören bir aktivite. Bunun yanında yöredeki tarihi yerler, damak lezzeti olarak testi kebabı  ve Türk geceleri.. Eğlencenin dozu Türk gecelerinde artıyor. Ülkemizin her yöresinden oyunlar oldukça keyif alınan bir bölüm olarak karşımıza çıkıyor. Tabi bölgenin üzüm bağları ve şarapcılıktaki ileri noktası damak zevki olarak meraklılarına da alternatif sunuyor. Sakinlik arayan, tarihe, arkeolojiye merakı olanlar için tavsiye edecek olduğum Kapadokya’da atlarda önem taşıyor. At çiftlikleri oldukça ilgi görüyor. Uçhisar Kalesi ve güvercinlik tepesinde ağaca nazar boncuğu bağlayarak dilek dilemeden dönerseniz; gezinizde eksik kalmış olur. En büyük Peribacası da Ortahisar’da yer alırken; doğa yürüyüşleri de sağlık açısından oldukça önemli. 

  Ve dahası.. Dizilerin çevrildiği konaklar diyarı Kapadokya. Bu konuda özellikle Ürgüp önemli bir konumda. 

  ‘Asmalı Konak’ile başlayan dizi furyası bir çok diziye ev sahipliği yaparak yörenin tanıtımında da önemli bir yer tutmuş. Ha unutmadan; Kapadokya’ya geldiğinizde yaz akşamlarında mısır yemeyi de sakın unutmayın.. Bu oranın keyfine keyif katıyor. Coranavirüs salgını bittiğinde tatil yapacaksanız mutlaka Kapadokya bölgesini notlarınıza alın. Çok kez gittiğim ve programıma çekimler yaptığım bölge cazibesiyle herkese’ GEL’ diyor. Bize düşen çantamızı toplayıp doğru Nevşehir’e gitmek. Sağlıklı bir hafta dileyerek; tüm okurlarımıza huzur diliyorum. 

  Sevgilerimle.Yorum Yap