Mekke'deki aşırı sıcaklıkların etkisiyle hayatını kaybeden hacı adaylarının sayısının bini geçtiği bildirildi. Ölümlerin yarısının, kayıt yaptırmadan hac ibadetini gerçekleştirmeye gelenlerden oluştuğu düşünülüyor.

Perşembe günü bildirilen yeni ölümlerden 58'inin Mısır'dan olduğu belirtildi. The Guardian'ın aktardığına göre, bir Arap diplomat toplamda ölen 658 Mısırlı hacı adayından 630'unun "kaçak hacı" olduğunu belirtti.

Demokrat Temsilciler Meclisi Üyeleri Bıden'ın Erken Aday İlan Edilmesine Muhalefet Edecek Demokrat Temsilciler Meclisi Üyeleri Bıden'ın Erken Aday İlan Edilmesine Muhalefet Edecek

10 Ülkeden Bin 81 Hacı Adayı Hayatını Kaybetti

Toplamda 10 ülke, bu yaz bin 81 hacı adayının öldüğünü duyurdu. Suudi Arabistan meteoroloji servisi, bu hafta Mekke'de sıcaklığın 51.8 dereceye kadar ulaştığını açıkladı. Bölgede yapılan araştırmalar, her 10 yılda sıcaklıkların 0.4 derece arttığını gösteriyor.

Kayıt Yaptırmayan Hacı Adayları Daha Büyük Risk Altında

Her yıl on binlerce hacı adayı, daha ucuz olduğu için kayıt yaptırmadan Mekke'ye gidiyor. Bu kişiler, kayıt yaptıran 1.8 milyon hacı adayına sunulan klimalı bölgelere erişemediği için aşırı sıcaklar karşısında daha büyük risk altında kalıyorlar.

Kaynak: Haber Merkezi