Bu yıl Hac ibadetini yerine getirmek için Suudi Arabistan'a seyahat eden yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Ölenler arasında 23 Türk vatandaşı da bulunuyor. Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan bir Arap diplomat, en az 600 Mısırlının yaşamını yitirdiğini belirtti ve bu ölümlerin sıcaklıkla bağlantılı olduğunu söyledi.

AFP'ye göre, daha önce 323 Mısır vatandaşı ve 60 Ürdün vatandaşı da ölenler arasında yer alıyordu. Reuters, bu sayıları henüz doğrulayamadığını bildirdi. BBC ise Riyad'daki Mısır Konsolosluğu yetkililerinin Mekke ve çevresindeki hastaneleri ziyaret ederek durumu netleştirmeye çalıştığını aktardı.

23 Türk vatandaşı da bulunuyor

Arap diplomatik kaynaklara dayandırılan haberlere göre, ölümlerin büyük kısmı sıcak çarpması sonucu gerçekleşti. Ayrıca, bir kişinin ufak bir arbedede aldığı yaralar nedeniyle öldüğü belirtildi. Türk medyasına göre, ölenler arasında 23 Türk vatandaşı da bulunuyor.

Hastalık ve enfeksiyonlara bağlı ölümler yaşandı

Basına yansıyan haberlere göre, bu ölümlerin büyük kısmı kalp damar hastalıkları ve enfeksiyonlara bağlı olarak gerçekleşti. BBC Türkçe'nin Cidde'deki Başkonsolosluk özel kriz hattından edindiği bilgiye göre, ölen kişilerin kimlik tespiti ve aile yakınlarına bildirim süreci halen devam ediyor.

Tunus haber ajansı Tunis Afrique Presse, hac sırasında 35 Tunus vatandaşının hayatını kaybettiğini ve ölümlerin büyük kısmının sıcak havadan kaynaklandığını duyurdu. İran’a ait İRİNN haber kanalı ise 11 İran vatandaşının öldüğünü ve 24 kişinin hastanede tedavi gördüğünü açıkladı. Agence de Presse Sénégalaise, 3 Senegal vatandaşının öldüğünü bildirirken Endonezya Sağlık Bakanlığı, 144 Endonezya vatandaşının öldüğünü duyurdu.

Geçtiğimiz yıllarda da birçok kişi hayatını kaybetmişti

Geçtiğimiz yıllarda Hac sırasında izdiham ve çadırlarda çıkan yangınlar nedeniyle birçok kişi hayatını kaybetmişti. Bu yıl ise en büyük zorluk, Suudi Arabistan'ın Mekke ve Medine kentlerindeki aşırı sıcaklıklar oldu. Pazartesi günü Mekke'deki Ulu Cami'de sıcaklık 51,8 dereceye ulaştı.

Son Dakika! Joe Biden Adaylıktan Çekildi Son Dakika! Joe Biden Adaylıktan Çekildi

Yetkililerin tavsiyeler verdi

Suudi yetkililer, hacı adaylarına şemsiye kullanmalarını, bol su içmelerini ve günün en sıcak saatlerinde güneşten kaçınmalarını tavsiye etti. Ancak hac ritüellerinin birçoğu gündüz saatlerinde gerçekleştirildiğinden, adaylar saatlerce açık havada kalmak zorunda kaldı. Bazı hacılar, yol kenarında hareketsiz cesetler gördüklerini ve ambulans hizmetlerinin yetersiz kaldığını belirtti.

 Bu yıl 1,8 milyon hacı adayı katıldı

Bu yıl hacca 1,6 milyonu yurt dışından olmak üzere yaklaşık 1,8 milyon hacı adayı katıldı. 2015'te Hac ziyareti sırasında çıkan izdiham sonucu 2 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti. Geçen yıl da Hac sırasında en az 240 kişi çeşitli nedenlerle yaşamını yitirmişti.

Kaynak: Haber Merkezi