“Seksenler” Ekibi, Rasim Öztekin’i Andı “Seksenler” Ekibi, Rasim Öztekin’i Andı

 Manavgat Belediyesi’nin, kentteki kültürel canlılığı artırmak, halkın kişisel ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamak ve tiyatro kültürünü kente yerleştirmek amacıyla kurduğu Manavgat Belediyesi Kent Tiyatrosu, “Kadın” unsuru üzerinden Cumhuriyet’in ebediliğini vurgulamak amacıyla “Sonsuz Kadın Sonsuz Cumhuriyet” oyununun dünya prömiyerini Atatürk Kültür Merkezi’nde sahneledi.

“Tarihe Damga Vuran Kadınların Hikayesi Sahnelendi”

Cumhuriyet döneminin öne çıkan 7 kadın figürünün konu edildiği oyunda: Türk gazeteciliğinin öncülerinden Suat Derviş, Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, Türkiye’nin ilk kadın veteriner hekimlerinden Sabire Aydemir, Türk basınının ilk kadın foto muhabiri Eleni Küreman, Dünya’nın ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen, “ilklerin kadını” olarak tanınan tiyatro ve opera sanatçısı Semiha Berksoy ve ilk Türk kadın astronom Hatice Nüzhet Gökdoğan’ın hayatları sahneye konuldu.

“Manavgat Kültür Kenti Olmaya Devam Edecek”

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Manavgat’ın kültürel ve sanatsal etkinliklere önem vermeye devam edeceğini belirtti. Sözen, “Cumhuriyetimizin 100.yılında, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize bıraktığı, yönünü aydınlığa, çağdaşlığa, demokrasiye dönen bu güzel ülkede ve bu güzel ülkenin Atatürk devrimlerine inanan güzel insanlarıyla yine gurur dolu bir gece yaşadık. Manavgat’ın çağdaş, aydın bir kent olduğunu; Atatürk’ün bize bıraktığı bu güzel emanetin her zaman koruyucusu, kollayıcısı olacağımızın mesajını verdiğimiz bu güzel oyunda emeği geçen Kosta Kortidis Hocama ve bu oyunu hissederek oynayan kıymetli kardeşlerime teşekkür ediyorum” dedi.

Oyun sonrasında Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen tarafından katkılarından dolayı Villa Side Residence otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Öz’e plaket takdim edildi. Manavgatlı tiyatro severler, oyuncularla hatıra fotoğrafı çektirerek anı ölümsüzleştirdi.

Kaynak: Haber Merkezi