Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şermin Ünal İpçioğlu, kozmetik ürünlerin kişiye özel olması gerektiğini vurguluyor. Makyaj malzemelerinin birçok kişiyle paylaşılmasının, göz enfeksiyonu riskini artırdığını belirtiyor. Ayrıca, kozmetik ürünlerin açıldıktan sonra belirli bir süre içinde tüketilmesi gerektiğini söylüyor.

Makyaj Malzemeleri Ne Kadar Süreyle Kullanılmalı?

Op. Dr. İpçioğlu, makyaj malzemelerinin açıldıktan sonra belli bir süre içinde tüketilmesi gerektiğini ifade ediyor. Bu sürenin genellikle 3 ila 4 ay olduğunu belirtiyor ancak bazı ürünlerde bu sürenin değişebileceğini ekliyor.

Göz Makyajında Nelere Dikkat Edilmeli?

Göz makyajı yaparken, eyeliner ve göz kalemi gibi ürünlerin gözün iç kısmına sürülmemesi gerektiğini vurgulayan Op. Dr. İpçioğlu, kirpik diplerinden uzakta uygulanması gerektiğini belirtiyor. Bu şekilde, gözyaşı bezlerinin tıkanmasının ve göz sağlığı sorunlarının önüne geçilebileceğini söylüyor.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı Adayları Belli Oldu CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı Adayları Belli Oldu

Alerjik Bünyeye Sahip Olanlar İçin Öneriler

Alerjik bünyeye sahip olanların, kozmetik ürünleri sırayla deneyip alerji yapmayan ürünleri kullanmaları gerektiğini aktaran İpçioğlu, göz alerjilerine karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor. Aksi takdirde, gözlerde tahriş ve enfeksiyon riskinin artabileceğini ifade ediyor.

Kara Halile nedir ne işe yarar? Kara Halile nedir ne işe yarar?

Kaynak: İHA