Levmont, 5/10 mg tablet formuyla antihistaminik özellikte bir ilaçtır ve genellikle astım ve alerjik rinit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Türkiye'de 5/10 mg ve 2,5/4 mg tablet formlarında, hap veya çiğneme tableti şeklinde bulunmaktadır. Çiğneme formu, hap yutmakta zorlanan kişiler için tercih edilen bir özelliktir. İlacın etken maddeleri levosetirizin dihidroklorür ve montelukast sodyumdur. Levosetirizin dihidroklorür, histaminin neden olduğu alerjik belirtileri hafifletir.

Alerjik Rinit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Sünnetin bir faydası daha ortaya çıktı Sünnetin bir faydası daha ortaya çıktı

Alerjik rinit, histaminin yol açtığı kızarıklık, sıcaklık, ödem, burun akıntısı, göz sulanması ve kaşıntı gibi semptomlara neden olan bir durumdur. Levmont, alerjik rinit, astım, saman nezlesi, idiyopatik ürtiker, nezle ve diğer alerjik rahatsızlıkların tedavisinde etkili bir şekilde kullanılır.

Levmont, doktor önerisiyle kullanılmalıdır ve sadece doktorun belirttiği dozlarda ve sürelerde kullanılmalıdır. İlaç, 14 yaşından küçük çocuklar için özellikle doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Karaciğer veya böbrek yetmezliği olan hastaların kullanmadan önce doktorlarına danışmaları önemlidir. Levmont tedavisi sırasında araç veya makine kullanmakta herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Levmont Nasıl Kullanılır?

Levmont, ağız yoluyla alınan tablet formunda bulunur ve bol su ile yutulmalıdır. Ayrıca, çiğneme tablet formu da mevcuttur ve genellikle etkisini aynı gün içinde gösterir. Kullanımı, doktorun önerdiği şekilde ve dozda olmalıdır.

Levmont Yan Etkileri ve Fiyatı 2023

Her ilaç gibi, Levmontun da yan etkileri bulunmaktadır. En yaygın yan etkiler arasında baş ağrısı ve karın ağrısı yer alırken, nadir görülen yan etkiler arasında yorgunluk, bulantı ve kilo artışı bulunmaktadır. Levmontun fiyatı 2023 yılında, 5/10 mg 30 tablet formu için 205.15 TL, çiğneme tableti formu için ise 2,5 MG / 4 MG 30 Çiğneme Tableti için 403.18 TL olarak belirlenmiştir. SGK tarafından ödenmez.

Kaynak: Haber Merkezi