Gelecek hafta Meclis gündemine gelecek vergi paketi taslağıyla ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor. Taslaktan çıkarılan kritik maddeler arasında Gelirler İdaresi Başkanlığı'nın önerdiği bazı önemli düzenlemeler bulunuyor. İşte öne çıkan değişiklikler:

İzah Edilemeyen Servetten Alınacak Vergi İptal Edildi

Gelirler İdaresi Başkanlığı'nın önerisi olan ve beyana tabi geliri ile yapılan harcamalar arasında yüzde 20'nin üzerinde uyumsuzluk olan mükelleflerden özel gider bildirimi istenmesi, izah edilemeyen fark tutarlarından servet vergisi alınması maddesi taslaktan çıkarıldı.

Borsada Kazanç Vergisi

Borsa İstanbul’da (BIST) işlem gören ve 3 yıldan kısa süreyle elde tutulan hisse senetlerinden elde edilen kazançlar üzerinden öngörülen vergi oranları da taslaktan çekildi.

Yeme ve Gübreye KDV Artışı

Yem ve gübre satışlarında öngörülen KDV artışı da taslaktan çıkarıldı. Bu değişiklikle çiftçilere Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesinden doğrudan destek ödemeleri yapılması önerisi de geçersiz hale geldi.

Bankalardan faizsiz kredi kampanyaları: Üst limit 30.000 liraya çıktı Bankalardan faizsiz kredi kampanyaları: Üst limit 30.000 liraya çıktı

Tapuda Gerçek Bedelle Satış

Gayrimenkullerin emlak vergisi esas değeri yerine bölgesel rayiç bedeli üzerinden tahsil edilmesi önerisi de taslaktan çıkarıldı.

Kira ve Birden Fazla Eve Vergi

Kiracıların kira ödemelerinde stopaj uygulaması ve birden fazla eve sahip olanlardan alınacak ek vergi maddeleri de taslaktan çıkarıldı.

Kitapta Vergi İstisnasının Kaldırılması

Basılı kitap ve süreli yayınların KDV istisnasının kaldırılması önerisi de kabul edilmedi.

Basit Usul Esnaf Vergi Muafiyeti

Büyükşehirlerde yaklaşık 850 bin esnafı ilgilendiren basit usul vergi muafiyetinin kaldırılması önerisi de taslakta yer almadı.

Yurt Dışı Çıkış Harcı

Yurt dışı çıkış harcının artışı ve değerleme oranında yıllık artışı öngören madde taslakta yerini aldı.

Engellilere ÖTV İstisnası

Engellilere yönelik ÖTV istisnalarının kaldırılarak nakit destek sağlanması önerisi de taslakta yer almadı.

İdari Para Cezalarına Gecikme Zammı

İdari para cezalarına gecikme zammı uygulaması önerisi de taslakta yer almadı.

Bağ-Kur ve SSK Prim Gün Sayısının Eşitlenmesi

Bağ-Kur'lu küçük esnafın prim gün sayısının SSK'lı çalışanlarla eşitlenmesi önerisi de vergi paketi taslağında yer almadı.

Kaynak: Haber Merkezi