Britanya Kralı 3. Charles'ın mayıs ayında tanıtılan resmi portresi, hayvan hakları aktivistlerinin dikkatini çekti.

Animal Rising adlı hayvan hakları örgütü aktivistleri, Philip Mould Galerisi'nde sergilenen portrede değişiklikler yaptı.

Wallace ve Gromit'ten İlginç Protesto

Aktivistler, ünlü çizgi film karakteri Wallace'ın yüzünü Kral Charles'ın yüzüne yapıştırdı ve portreye konuşma balonu ekledi.

Balonda, "Gromit, Kraliyet Hayvanlara Karşı Zulmü Önleme Derneği (RSPCA) çiftliklerinde hayvanlara yapılan zulme bak" ifadesi yer aldı.

Güney Kore'de İlk Kuzey Koreli Firariyi Bakan Yardımcısı Yaptı Güney Kore'de İlk Kuzey Koreli Firariyi Bakan Yardımcısı Yaptı

Zulme Dikkat Çekmek İçin Yeniden Düzenlendi

Grup, hayvanlara yönelik zulme dikkat çekmek amacıyla portreyi değiştirdiklerini açıkladı.

RSPCA çiftliklerindeki usulsüzlüklere işaret edilen açıklamada, "Charles, çiftliklerdeki hayvanlara karşı zulme duyduğu hassasiyeti açıkça dile getirdi. Şimdi, RSPCA'nın Garanti Planını kaldırma ve hayvan çiftlikleriyle ilgili gerçekleri açıklama çağrısında bulunmasının tam zamanı" denildi.

RSPCA

Açıklamada, RSPCA'nın tavuk, domuz, somon ve alabalık çiftliklerinde 280 yasa dışı uygulama ve 94 Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı uygulamalarına aykırılık tespit edildiği belirtildi.

Kral Charles'ın taç giydikten sonra gösterilen ilk resmi portresi, sanatçı Jonathan Yeo'nun imzasını taşıyor. Yeo'ya 2020 yılında sipariş edilen portre, 2022'de sergilenmek üzere hazırlandı ve ilk kez bu yılın mayıs ayında Buckingham Sarayı'nda görücüye çıktı.

Muhabir: Kardelen ÖZDEMİR