Antalya’da Korkutan Görüntü! Denize Gidemeyeceksiniz Antalya’da Korkutan Görüntü! Denize Gidemeyeceksiniz

DW Türkçe'de yer alan habere göre, Almanya'da, 27 Ocak 2020'den bu yana Covid-19 aşısının neden olduğu zararlar sebebiyle toplam 11,827 kişi tazminat başvurusunda bulundu. Alman devlet makamları, bu başvuruların 467'sinde aşının zararlı etkilerini kabul etti. Bu rakam, 65 milyon kişinin en az bir doz aşılandığı ülkede yüzde 0.00072 oranında gerçekleşti. 138,888 aşılamada bir kişinin zarar gördüğü tespit edildi.

Korona aşısı olanlara devlet tazminat ödeyecek! Başvuru şartları açıklandı

Tazminat Başvurusu Süreci ve Sorunlar

Tazminat başvurularının incelenmesi sürecinde yaşanan sorunlar, özellikle bilirkişi eksikliği ve Covid-19 aşılarıyla hastalık seyirleri arasındaki tıbbi bilgi eksikliği olarak belirtildi. Kuzey Ren-Vestfalya Sağlık Bakanlığı'na göre, başvuruların yavaş ilerlemesinde bilirkişi eksikliği etkili oldu.

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Oldu? Emeklilere Maaş Farkları Ne Zaman Ödenecek? En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Oldu? Emeklilere Maaş Farkları Ne Zaman Ödenecek?

Başvuru Nasıl Yapılır?

Almanya'da tazminat başvuruları, sosyal güvenlik, bireysel tazminat ve ağır engellilerle ilgili konulardan sorumlu bakım idarelerine yönlendiriliyor. Başvuru sürecinde bireyler, ilk olarak aile hekimlerine başvurarak aşıların potansiyel zararlı etkilerine dair şüphelerini iletmeleri gerekiyor. Hekimler, şüpheli vakaları Federal Aşılar ve Biotıbbi İlaçlar Enstitüsü'ne bildiriyor. Tazminat başvurusu yapıldıktan sonra, vaka bir bilirkişi tarafından detaylı bir şekilde incelenir ve nihai karar, başvuruyu alan bakım idaresi tarafından verilir.

Korona aşısı olanlara devlet tazminat ödeyecek! Başvuru şartları açıklandı

Eyaletlere Göre Değişkenlik Gösteriyor

Almanya genelinde tazminat başvuruları, eyaletlere göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin, Saksonya-Anhalt, Thüringen, Brandenburg ve Mecklenburg-Vorpommern'de birkaç yüz başvuru yapılırken, Hessen ve Berlin'de bu sayı 900 civarında seyretmektedir. Bavyera ise, 2,500'den fazla başvuru aldığı belirlenen eyaletlerden biridir.

Kaynak: Haber Merkezi