Westminster Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, iyi bir korku filmi izlemek, 40 dakikalık bir yürüyüşe eşdeğer kalori yakımını tetikleyebilir. Araştırma, korku sıçramalarını içeren filmlerin, kalp atış hızını önemli ölçüde arttırarak kalori yakımını hızlandırma potansiyeline sahip olduğunu ortaya koydu.

Ümit Özdağ hakkında soruşturma açıldı Ümit Özdağ hakkında soruşturma açıldı

Kalp Atış Hızında Artış: Korku Filmlerinin Fizyolojik Etkileri

Bilim insanları, film kiralama şirketi 'Lovefilm' tarafından desteklenen çalışma kapsamında, korku filmlerinin izlenmesi sırasında kalp atış hızını, oksijen alımını ve karbondioksit çıkışını ölçtü. Ortalama olarak, gösterimler sırasında harcanan kalori miktarının üçte bir oranında arttığı gözlendi.

Fizyoloji Uzmanı Dr. Richard Mackenzie'nin Değerlendirmesi

Fizyoloji uzmanı Dr. Richard Mackenzie, yapılan testlerde kullanılan 10 filmin her birinin nabzı hızlandırarak kalp atış hızında artışa neden olduğunu belirtti. Mackenzie, korku filmi izlemenin kalori yakma mantığını şu sözlerle açıkladı: "Nabız hızlandıkça ve kan vücuda daha hızlı pompalandıkça, vücut adrenalin dalgalanması yaşar. Bu kısa süreli yoğun stres patlamaları sırasında üretilen hızlı etkili adrenalin salınımı, iştahı azaltır, bazal metabolizma hızını arttırır ve nihayetinde daha yüksek düzeyde kalori yakımını teşvik eder."

Hangi Film Ne Kadar Kalori Yakıyor?

The Shining: 184 kalori
Jaws: 161 kalori
The Exorcist: 158 kalori
Alien: 152 kalori
Saw: 133 kalori
A Nightmare on Elm Street: 118 kalori
Paranormal Activity: 111 kalori
The Blair Witch Project: 105 kalori
The Texas Chain Saw Massacre: 107 kalori
[Rec]: 101 kalori

Kaynak: Haber Merkezi