AKSOY’UMUZDUN (Az Bakar mısınız?)

 • KONUK YAZAR / Tayyar ÜNAL

  KONUK YAZAR / Tayyar ÜNAL Yazı Arşivi
  1 Şubat 2020 /   3439 Okunma

  AKSOY’UMUZDUN (Az Bakar mısınız?)

  İBRADI’DA doğmuştun. Bizimle kazanan değil, bize kazandırandın sen. Yaşamınla, etkinle onur duymuş, katledilişinle kahrolmuştuk, canı yürekten.. Yitirdiğimiz halde seni, hâlâ ışığınla aydınlanıyor, enerjinle hâlâ, güç kazanıyoruz....

   

  HUKUKÇUYDUN. Asistanlık, Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi Medeni Hukuk Kürsüsü’nde doçent olarak ışık doldurdun genç beyinlere, Demokrat Parti’nin (DP) Üniversite özerkliğini zedelediği güne kadar. Bastın istifayı DP’yi protesto için. 1958’de Cumhuriyet Halk Partili (CHP) oldun. Görüşlerinin somur örgütünü orada buldun.

  27 MAYISLAR, yeniden akademik çalışmalar, Siyasal Bilgiler’de Anayasa Hukuku Profesörlüğü görevleri geldi geçti yaşamından. Gün geldi Kurucu Meclis’te bizim temsilcimiz olarak çalıştın. Gün geldi 12 Mart 1971 Muhtırası sana tahammül edemedi. Aklanıncaya kadar mahkemelerde tutuklu yaşadın. Halktan özgürlükten, Atatürk’ten yana olup da çile çekmeyen var mıydı ülkemizde ki sen çekmeyesin?

   

  1969’DA ayrıldığın CHP’ye yeniden döndün 1975’te. İstanbul Milletvekiliydin artık. Avrupa Konseyi’nde bizim temsilcimiz oldun. Türk Hukuk Kurumu ve Ankara Barosu Başkanlıklarında gördük seni. Hep ayaktaydın, hep aydınlatıyordun toplumu, hep ışık saçıyordun.

   

  PARTİZAN Radyo ve DP, 1960’ların ürünüydü, acı gerçekleri yansıtıyordu. 1964’te Ulusal Petrol Davamız, 1966’da Türkiye’de Madencilik Meselesi, 1975’te (iki ciltlik) Devrimci Öğretmenin Kıyımı ve Mücadelesi, 1977’deSosyalist Enternasyonal ve CHP (üstüne üstlük) Atatürk’ün Laik Hukuk ve Devlet Anlayışı, Laikliğe Çağrı ve de Atatürk ve Sosyal demokrasi gibi eserlerinin yazarına yatakta ölüm yaraşır mı Türkiye’de? Hem laik olacaksın, hem de Atatürk ilkelerinden yana… Üstüne tüy dikercesine de her türlü bağnazlığın karşısında savaşacaksın, gazeteci Çetin Emeç gibi, 2000’e Doğru Dergisi yazarı Turan Dursun gibi, Doçent Bahriye Üçok gibi katledileceksin 31 Ocağında 1990’ın. Farklı olarak sen 1990 Atatürk Ödülü sahibi, ayrıca sen korkusuz kalem Uğur Mumcu’nun da Hukuk Fakültesi’nden hocasısın. Ha!.. Bir de Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) kurucusu, başkanısın. Sen Aksın.

   

  PROFESÖR Muammer Aksoy’umuzsun sen. Savunduğun görüşlerle yaşıyorsun, yaşayacaksın; Atatürkçü Düşünce’yi yaşatacaksın.

   Yorum Yap