ZORUNLU ENERJİ TASARRUFU!

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  9 Ocak 2020 /   1136 Okunma

  ZORUNLU ENERJİ TASARRUFU!

  Artık hepimiz, Ocak ayının ikinci haftası gündeme gelen “Enerji Tasarrufu Haftası”na uygun davranıyoruz! Ben buna “zorunlu enerji tasarrufu” diyorum.

  Zira bu soğuk kış günlerinde bile, klimaları yakmak, kaloriferleri çalıştırmak epeyce cep yakıyor! Yani tasarruf etmezsek, fena halde “elektrik” çarpıyor hepimizi! Gelen faturaları görünce, insan fabrika işlettiğini filan sanıyor! Ne kadar dikkatli olursak olalım, ne kadar tasarruflu davranırsak davranalım, ahalide cep delik, cepken delik olunca, kese zarar görüyor!

  Türkiye’ de petrol ve doğalgaz ağırlıklı enerji tüketildiği ve bu enerji kaynaklarını da dışardan dövizle satın aldığımız için, enerji tüketimi bize hayli pahalıya mal oluyor! Türkiye, enerjisinin yaklaşık yüzde 85’ini ithal ediyor. Yine ülkemizde pek çok sektörde kullanılan petrolü, yüzde 90’ların üzerinde dışardan alıyoruz.

  Oysa yerli enerji kaynaklarına, rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, hidroelektrik enerjisine dönsek, bu enerji kaynaklarıyla, daha ucuza enerji elde edebiliriz.

  Döviz üzerinden yapılan, petrol ve doğalgaz alışverişi, hepimiz için pahalı enerji kaynakları olarak bize döndüğünde ise, ne kadar dikkatli ve tasarruflu kullanırsak kullanalım, son zamlarla birlikte, zorunlu enerji tasarrufu da yapsak, vatandaş olarak bütçelerimiz sarsılıyor!

  Enerji tasarrufu ve enerji verimliliği için yaptığımız pek çok şey var ama yine de zorlanıyoruz hepimiz. Led lambalar kullanmak, toplu taşımacılığa yönelmek, gereksiz ısı ve aydınlanma yapmamak, her zaman dikkat ettiğimiz tasarruflar oluyor ama enerjiyi verimli ve tasarruflu kullanmak bile, yüksek fiyatlarla mücadeleye yetmiyor! Enerji tasarrufu haftası hepimize kutlu olsun.

   


Yorum Yap